Vær med til at identificere Danmarks bedste golfhuller | Golf.dk
Danmark har et væd af flotte golfhuller. Vi beder nu alle danske klubber og deres medlemmer om at være med til at kåre de bedste.

Foto: Dansk Golf Union

Vær med til at identificere Danmarks bedste golfhuller

25/06 - 2017 | Claus Rødgaard Thomsen

Vi ved allesammen, hvad et fantastisk golfhul kan gøre ved os. Det kan få os til at tænke, så det knager. Det kan gøre os så blød i knæene, at vi næsten ikke kan rejse os efter at have sat tee’en i jorden. Og så kan det forføre os med sin naturlige skønhed eller originalitet.

Danmark har mange skønne golfhuller, men hvilke er de mest mindeværdige?

Det har vi sat os for at undersøge. Hver klub har lov til at nominere et enkelt hul. Send en mail til golfhul@dgu.org med et godt foto af klubbens bedste hul og en begrundelse for, hvorfor lige præcis det hul er blandt Danmarks bedste.

Husk at angive hullets par og længde fra alle teesteder.

Husk også, at det er klubben, der skal nominere et hul. Enkeltmedlemmer kan ikke af egen drift nominere.

Unik beliggenhed, opfindsomt design, naturlig skønhed, lokalt særpræg og strategiske krav kan alle være egenskaber, der løfter et hul til at være blandt Danmarks bedste.

Fristen for at nominere et hul er den 30. juni. Herefter vil et panel af golfelskere med stort kendskab til de danske baner gå nomineringerne igennem og snævre feltet ind til 18 huller.

Til sidst vil de 18 finalister bliver præsenteret i vores medier, og alle danske golfspillere får mulighed for at stemme på det, de betragter som Danmarks bedste hul. I sensommeren vil vi kåre rigets bedste par tre, par fire og par fem-hul.

Vi opfordrer alle danske klubber til at sende en nominering, så også juveler, der ligger på landets mindre kendte baner, har mulighed for at få den anerkendelse, de fortjener.

Vi opfordrer også til, at man bredt i klubberne bruger vores konkurrence som anledning til at tage en snak om, hvad et godt golfhul er.

Du kan hele tiden følge med i vores magasin Dansk Golf og på Golf.dk.

 

User Comments:

 • Danmarks bedste golfhul.

  06/07 - 2017 | NIELS ALBERTSEN

  For at kunne ha' en relevant mening om emnet, må det vel forudsættes, at man har spillet alle danske baner. Det har jeg desværre ikke. Jeg har kun spillet 95. Alligevel drister jeg mig til at vælge Norddjurs Golf Klubs hul 3. Et særdeles udfordrende og smukt par 5 hul, som kun honorerer ansolut gode slag. Niels Albertsen, Ebeltoft Golf Club.

 • Danmarks mest mindeværdige golf hul....hul 16 på Backtee, Himmer

  03/07 - 2017 | Leif Andersen

  Der findes mange smukke, gode og mindeværdige huller, men Himmerland Golf og Country Club, Backtee, hul 16 har vist givet Danmark og mange professionelle golfspiller et minde for livet.

 • Hul 2 på Lübker

  27/06 - 2017 | Jesper Løhr

  Super flot par 3 hul.. Og så har de lige 7-8 huller mere der kan nomineres..

 • Danmarks ubetingede smukkeste golfhul er hul 15 på Lillebælt

  14/06 - 2017 | Lars Romsøe

  Banen er under ombygning og Danmarks smukkeste udsigt får man på tee stedet, hvor bag green på dette par 3 hul har Fænøsund som baggrund, og hvor man til tider kan se Marsvin lege i bølgerne. En fantastisk naturoplevelse, på Danmarks smukkeste beliggende golfbane. Kom til Middelfart og oplev dette med egne øjne, og få en god golfoplevelse. Bedste golfhilsner Lars Romsøe

 • hul 2 og 12 på lyngbygård

  13/06 - 2017 | Hans-Peder Hviid

  de er de smukkeste jeg har set nogen steder i Danmark

 • Hul 2 på Lyngbygaard

  09/06 - 2017 | Thomas Christensen

  Må være blandt de bedste og smukkeste par 3 huller i DK.

 • et rigtigt godt golfhul

  08/06 - 2017 | Carsten Fischer

  Jeg er ikke medlem i Ebeltoft golfklub og kan derfor ikke blande mig i klubbens nominering af dk's bedste golf huller, men jeg vil da anbefale dem at byde ind med deres hul 15. Det er helt extraordinært. Par 3 hul: 185 m. fra gul tee. Du står højt, højt i smuk natur og skal slå ned på en lille green. Skov og krat bagved green - out of bounds langt til venstre. Det er et fedt hul og fornemmelsen af "at komme på" er ubeskrivelig. Det kan redde en helt runde på Ebeltoft. Håber medlemmerne fra Ebeltoft vil indsende billede derfra. venlig hilsen Carsten Fischer - Kalø golfklub

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:1,113,773
 • Unique Visitor:102,157
 • Registered Users:159,459
 • Unregistered Users:31,227
 • Blocked Users:12,378
 • Published Nodes:15,217
 • Unpublished Nodes:284
 • Server IP:10.230.58.21
 • Your IP:3.238.62.144
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:11,622
  • This week:95,970
  • This month:407,533
  • This year:1,113,989

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk