Trofast træner: 25 år i samme klub | Golf.dk
Mandag 1. april fejrer Steffen Høyer 25 års jubilæum i Sorø Golfklub.

Foto: Sorø Golfklub

Trofast træner: 25 år i samme klub

29/03 - 2019 | Henrik Søe

I 1986 tryllede Laudrup og Elkjær i Mexico. Samme år startede en ung mand ved navn Steffen Høyer som trænerlærling hos den daværende landstræner Roger Brown i Odense Golfklub. De næste otte år samlede han erfaring i Odense, Rungsted, Mølleåen og Helsingør, hvorefter han i 1994 blev ansat som fuldtidstræner i Sorø Golfklub. 

Og her han været lige siden.

Det gør Steffen Høyer til en del af en lille eksklusiv klub af trofaste danske proer, der har været i den samme klub i mere end 25 år. Men den 50-årige pro kan nu ikke helt forstå, hvorfor det er så specielt.

- Gennem årene er jeg blevet spurgt: Skal du ikke videre, Steffen? Mit svar har været: Jo, jeg skal videre med det, der foregår her. Der er masser af udvikling i Sorø, og det her, jeg skal være med til at præge den, lyder det fra 25-års-jubilaren, der heller ikke er i tvivl, når han skal svare på, hvad det er, der holder ham i Sorø.

- Jeg kan bare godt lide at være her. Så simpelt er det. Men på mange måder har det også været mange forskellige arbejdspladser gennem årene. Jeg har jo haft skiftende arbejdsgivere i form af forskellige bestyrelser, som hver især har været med til at udvikle klubben. Og jeg er også fulgt med tiden. Da jeg kom for 25 år siden, havde jeg en lille shop, som man havde dengang, og i dag er jeg funktionær. Men på bundlinjen står, at jeg altid gerne har villet være her og så har jeg været så heldig, at der også har været nogle mennesker, som gerne ville have mig, siger Steffen Høyer .

Steffen Høyer har fra den solide base i Sorø oplevet en stor udvikling gennem de 25 år.

- Der er sket meget, både i måden at drive en klub på, fra lille forening med 300 medlemmer til en forening, som i dag også er en forretning. Der har været en stor stigning i antallet af golfspillere, og så er tilgængeligheden til golfsporten også blevet større. Det er blevet meget nemmere for menigmand at smage på golfsporten i form af firmaarrangementer og prøvemedlemsskaber, som ikke fandtes dengang jeg var junior, siger Steffen Høyer, som dog til tider bliver mindet om, at han har nogle år på bagen i faget.

- For en del år siden var der en knægt, som så en af mine gamle trækøller og spurgte: Hvornår er de begyndt at lave dem? Det var jo et rigtig sødt spørgsmål, men jeg tænkte: Har jeg virkelig været i golfsporten så længe?

Der er sket meget i både golfverdenen og i Sorø Golfklub, siden Steffen Høyer satte sine 26-årige ben i den sjællandske klub for første gang. Men der er dog visse ting, der altid har været det samme.  

- Nu har jeg været lærling og golftræner i 33 år, og jeg har altid samlet bolde. Der har aldrig været en sæson, hvor jeg ikke har gjort det. Det er bare en af de ting, der altid er blevet i mine hænder. Træningsfaciliteterne er en af mine spidskompetencer og det skal bare være på plads. Det er meget sjældent, at der har manglet en bold i kassen, siger han.

Steffen Høyer bliver ofte spurgt, om han aldrig bliver træt af at undervise nye golfspillere. Og svaret er det præcist det samme, som det altid har været:

-  Nej, jeg får noget tilbage, når golfspillere udvikler sig og jeg har aldrig følt, at det var sjovere at undervise nogen på et højere niveau end andre. Det handler om at møde glade mennesker, som kommer med et engagement. Det smitter, og så smitter jeg tilbage.  

Erkendelsen af at være en rutineret herre er dog ikke noget, der har sat skub i tankerne om at prøve noget andet - eller for den sags skyld være et andet sted. Steffen Høyer har boet i Sorø i 25 år, han kender en masse mennesker og har opbygget mange relationer og netværk. Så der skal store kræfter til, før rødderne bliver hevet op.

- Mit liv har stort set handlet om golf, siden jeg var 13 år, og jeg satser på at være i Sorø om 10 år også. Så længe vi kan finde ud af det i klubben, håber jeg, at det bliver min sidste arbejdsplads. Men det er mit levebrød, og det hele afhænger naturligvis af udviklingen i dansk golf. Hvis ikke det kan bære, må jeg jo finde noget andet at lave. Men det har jeg bestemt ikke lyst til, siger Steffen Høyer.

Sorø Golfklub holder reception for Steffen Høyer på mandag mellem 15 og 18, hvor alle klubbens medlemmer er inviteret til at komme forbi og fejre klubbens mangeårige træner.

 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer