Superbanen i Thy fylder 50 år | Golf.dk
Golf.dk og Dansk Golfs læsere kårede i 2017 3. hul på Nordvestjysks Bakkedal-sløjfe til Danmarks bedste par 5-hul.

Foto: DGU

Superbanen i Thy fylder 50 år

19/04 - 2021 | Jesper Frigast Larsen

Det er jo ingen sag at fylde 50 år, når man er i god form, og det er dagens jubilar Nordvestjysk Golfklub i den grad. I dag mandag for 50 år siden blev Dansk Golf Unions medlemsklub nr. 29 stiftet - som den første golfklub nord for Limfjorden og i det daværende Viborg Amt. Med tanke på det store antal klubber, der er i dette område nu om dage, siger det dels noget om dansk golfs enorme udvikling i de 50 sidste år, og dels om det initiativ og den fremsynethed, der dengang som nu har præget golflederne i Thisted og omegn.

- Det er egentlig utroligt at tænke sig, at der kun gik fire år, fra klubben blev stiftet, til skov og klitter var ryddet, banen var anlagt, og spillet var i gang, siger Nordvestjysk GK's formand Svend Eriksen.

Fra at have monopol på golfsporten i et stort område er klubben i dag i en konkurrencesituation med mange andre golfklubber. Men det klarer man flot i Nordvestjysk. 880 medlemmer ved seneste officielle opgørelse pr. 30.9.2020 er fulgt op af en pæn nettotilgang i det sidste halve år, og antallet af greenfeegæster gik nærmest amok i 2020 med 5.000 gæster, en stigning på hele 80% fra 2019.

- Jeg er sikker på, at det er vores satsning på banens kvalitet gennem mange år, som giver bonus, siger Svend Eriksen.

- Det er gået op for folk, at vi har en fantastisk golfbane, og spillerne strømmer til, både fra Danmark og Tyskland. Vi får mange roser, og der er endda et tysk golfmedie, der har udråbt Nordvestjysk til Danmarks bedste bane, fortsætter Svend Eriksen.

Klubben har også papir på at have Danmarks bedste par 5-hul. Det skete i 2017 her på Golf.dk, hvor læserne kårede 3. hul på Nordvestjysks Bakkedal-sløjfe til landets bedste par 5-hul.

Og så er klubben endda ikke helt færdig med gennemførelsen af den masterplan, som banearkitekten Philip Spogard udarbejdede for nogle år siden med henblik på en modernisering af Erik Schnack og Henrik J. Jacobsens eksisterende bane. Men de ændringer, der allerede er foretaget, har i den grad givet banen et kvalitetsløft.

Det var dog en alvorlig streg i regningen, at Nordvestjysks hyggelige klubhus nedbrændte den 17. september i fjor. Men snarrådige medarbejdere og medlemmer fik hurtigt med frivilligt arbejde etableret et midlertidigt - og lige så hyggeligt - klubhus i et eksisterende bagrum.

- Vi har alt i det midlertidige klubhus bortset fra omklædning og bad, og det giver ro på bagsmækken, mens vi i bestyrelsen undersøger mulighederne for at bygge et nyt klubhus. Det skal jo holde i 50-100 år, så det er vigtigt, at vi ikke forhaster os, men finder den bedst mulige løsning. Med vores beliggenhed i Nationalpark Thy er det heller ikke så ligetil at opnå de nødvendige myndighedstilladelser, siger Svend Eriksen.

I dag på jubilæumsdagen udkommer en fin lille jubilæumsbog med beretninger fra klubbens 50-årige historie. Bogen kan også downloades fra klubbens hjemmeside. Men festligholdelsen af jubilæet må pga. corona-situationen vente til den 11.-12. september, hvor der efter planen bliver reception, jubilæumsturnering og fest for medlemmerne.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:3,553,525
 • Unique Visitor:191,750
 • Registered Users:170,248
 • Unregistered Users:31,628
 • Blocked Users:12,476
 • Published Nodes:16,597
 • Unpublished Nodes:327
 • Server IP:10.230.58.22
 • Your IP:3.239.56.184
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:2,010
  • This week:93,004
  • This month:441,881
  • This year:3,554,321

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk