Smørum skruer op for administrationen | Golf.dk
Brian Stig Jørgensen har to nye og stærke kolleger i Smørum med Henrik Bjerring og Tuula Undall

Smørum skruer op for administrationen

06/02 - 2018 | Martin Rahbech

En af Danmarks største klubber er Smørum Golfklub med over 2400 medlemmer. Nu er der hentet to nye medarbejdere, der skal styrke klubben. 

Man ansætter Henrik Bjerring som Controller som en forstærkning til det økonomiske arbejde. Han har tidligere været ansat som afdelingschef og administrationschef i Nykredit Operations.

- Som regnskabsmand er jeg fokuseret på, at orden i bogholderiet er en dyd. Men det er også vigtigt, at få tallene til at tale. En af mine stærkeste sider er at præsentere tallene, så de nemt kan bruges som beslutningsstøtte for ledelsen, siger Henrik Bjerring i en pressemeddelelse.

Den anden forstærkning er Tuula Undall, som senest har været Golf Manager på The Scandinavian i Farum.

- Medlemspleje, Company Days, koordination af samarbejdet mellem frivillige og klubbens administration er nogle af de opgaver, som jeg glæder mig meget til at tage fat på. Det bliver også inspirerende, at blive en del af det nye administrative team i Smørum Golfklub, siger Tuula Undall i en pressemeddelelse.

Klubbens golf manager, Brian Stig Jørgensen, er begejstret for de nye medarbejdere. 

-Henrik Bjerring bliver en solid styrkelse af vores administration. I dag er økonomien nødt til at være helt uden knaster, så der bliver finansielt overskud til at udvikle klubben med dyb respekt for de visioner, der er besluttet. Her kommer Henriks mangeårige erfaring fra Nykredit til at spille en rolle, siger han. 

-Når det gælder om at styrke den daglige drift og idéudvikle klubben har vi været heldige at kunne få fat i Tuula. Hun er selvkørende fra dag 1, og vi glæder os til at trække på hendes uvurderlige erfaring på alle områder, siger Brian Stig Jørgensen.

User Comments:

  • Tuula Undall

    06/02 - 2018 | Jan Klæbel

    Tillykke til medlemmerne i Smørum. I skal bare glæde Jer til at få Tuula ombord. Altid smilene, hjælpsom og super serviceminded.

  • Smørum styrker administrationen

    06/02 - 2018 | Lars Hesseldahl

    Tillykke til Smørum. Medlemmerne kan glæde sig til, at få en stor golf kapacitet i Tuula Undall på holdet. Et stort aktiv både menneskeligt såvel som golffagligt for Smørum og i min optik, et stort tab for The Scandinavian i Farum. Brgds Lars Hesseldahl

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer