The Scandinavian går mod strømmen og lancerer indskud | Golf.dk
The Scandinavian indfører fra næste år indskud for nye medlemmer.

The Scandinavian går mod strømmen og lancerer indskud

20/06 - 2019 | Henrik Søe

Trenden i danske golfklubber har været klar de sidste mange år. I takt med at ventelisterne er forsvundet og efterspørgslen er dalet, har flere og flere klubber valgt at sløjfe indskuddet.

I The Scandinavian har man dog valgt at gå den anden vej, og fra 31. marts 2020 indfører den nordsjællandske klub et indskud for nye seniormedlemmer. Prisen bliver 30.000 kroner.  

David Shepherd, der er Chief Executive i The Scandinavian, understreger, at der er forskel på klubber, og at mange gør det helt rigtige i at fjerne indskuddet.

- Hvis jeg var manager i en anden type golfklub, ville jeg højst sandsynligt gøre det samme, og det er bestemt ikke sådan, at jeg føler, at klubberne gør en fejl ved at droppe indskuddet. Men hvis man kigger rundt i Europa, så ser man, at der findes en anderledes golfklub i hver region, og jeg mener det er vigtigt, at der en variation. En af vejene for os til at skille os ud, er at gøre os eksklusive. Mange nye medlemmer, som kommer til det første medlemsmøde, spørger os faktisk, hvad indskuddet er - og de bliver overraskede, når vi fortæller, at vi ikke har et, siger han.  

- Vi ønsker at få folk til at melde sig ind af de rigtige grunde og committe sig til klubben, og derfor gør vi det, siger David Shepherd, som kom til Scandinavian for to år siden.

Svingdøren skal ned i tempo
The Scandinavian har ikke problemer haft med at skaffe nye medlemmer, men ligesom i mange andre danske golfklubber har udmeldelsesraten været for høj. Og formålet med indskuddet er blandt andet at få svingdøren ned i tempo.

- Udfordringen for mange klubber er, at de uanset antallet af nye medlemmer mister mange medlemmer hvert år. Og de problemer har vi også haft, for selv om der er kommet nye ind, er det bare sværere at integrere de nye medlemmer, siger David Shepherd.  

The Scandinavian nærmer sig 950 medlemmer og David Shepherd anslår, at der blot mangler 70-80 seniormedlemmer, før klubben rammer den ønskede kapacitet.

- Som efterspørgslen er steget, har det naturligvis haft indflydelse på beslutningen om at indføre et indskud. Men den primære årsag er at skabe et længere tilhørsforhold til klubben, understreger han.

Af samme grund fokuseres der i The Scandinavian nærmest udelukkende på fastholdelse - og at skabe værdi for de eksisterende medlemmer.

- Når vi holder fokus på de eksisterende medlemmer, kan vi se, at rekrutteringen kommer af sig selv. Hvis man som klub formår at holde sin medlemmer tilfredse, vil de sprede budskabet til venner og skabe naturlig tilgang. Det modsatte gør sig gældende, hvis folk bliver utilfredse og forlader klubben. Så trækker de flere med ud, så det handler om at holde det positive momentum og skabe glade medlemmer, siger David Shepherd, som oplyser, at det er lykkedes at få den årlige udmeldelsesprocent for seniorer ned i 6 procent. (Landsgennemsnittet ligger på lidt under 13 procent for alle medlemstyper.)

Mund-til-øre-metoden
- Vi har ikke aktivt været ude for at rekruttere og bruger ikke ressourcer på annoncering. Vi har fortalt vores egne medlemmer, hvilken klub vi ønsker at være, vi har tilført mere værdi til medlemskabet og har fortalt dem, hvad de forvente af os i forhold til priser. Vi tror på autentisk “feedback”, så vores marketingbudget er gået til at forbedre livet for vores nuværende medlemmer, så de kan sprede de positive “anmeldelser”, siger David Shepherd.

Et indskud på 30.000 kroner og et årligt kontingent på 24.900 kroner er mere end bare et greb i lommen for de fleste. Ikke mindst for de unge mennesker, som skal træffe et valg om at “committe” sig til golfsporten. Og det er man også klar over i The Scandinavian, hvor man derfor har valgt at tilbyde mere attraktive vilkår for de potentielle medlemmer i aldersgruppen 18-32 år, som slipper med et årligt kontingent på 8.800 kroner og et indskud på 10.000 kroner.

- Vi er i en tid, hvor beslutningerne træffes senere i livet. Folk studerer længere og får børn senere, så vi ønskede at forsinke beslutningsprocessen for den aldersgruppe. Golfklubber verden over oplever problemer med at fastholde og underholde unge mennesker, så vores mål var at få denne gruppe af medlemmer til at vokse og få dem engageret i en grad, så de også ønsker at fortsætte, når de bliver 32, siger David Shepherd, som kan berette, at klubben nu faktisk har venteliste i ung-senior-kategorien.

- Man ser ofte at unge i 19-22-års-alderen forlader golfsporten, når der sker andre ting i livet. Vi vil gerne give dem en mulighed for at fortsætte med at spille golf og tilbyder derfor forskellige aktiviteter for de unge seniorer som netværksgrupper og træningsgrupper for at give dem en bedre oplevelse med golf. Vi føler ikke, at man skal stå på egne ben, når man bliver 18, så vi vil gerne hjælpe dem med at blive i golfsporten. Hvis vi gør vores arbejde godt nok, fortsætter de forhåbentlig her, men vælger de andre klubber, så holder vi dem i golfsporten, siger han.

Nye medlemmer introduceres
For at blive medlem i The Scandinavian skal nye medlemmer som hovedregel anbefales af to af klubbens eksisterende medlemmer, og de fleste af klubbens medlemmer er kommet ind på denne måde. En model, som umiddelbart kan give indtryk af en lidt lukket fest. Men David Shepherd vil gerne rydde misforståelser af vejen.

- I princippet er alle vores medlemmer foreslået af eksisterende medlemmer, men jeg tror modellen er lidt misforstået. Kommer du ind fra gaden, sørger vi for invitere dig til et medlemsmøde for at afstemme forventningerne - noget som normalt håndteres af de medlemmer, som har anbefalet de nye.  Vi ønsker blot at bruge lidt ekstra tid på at sikre os, at de kommer til at synes om det. Vi har i år haft 30-40 medlemmer, som ikke kendte nogen i forvejen, og når de har meldt sig ind, har vi fundet nogle medlemmer, de kan spille med og som hjælper med at integrere dem i klubben, så de kender de praktiske ting i klubben og ved hvad de går ind til, forklarer han.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer