Sammenhold i 25 år i Smørum | Golf.dk
Der er skrevet rigtig meget historie i Smørum Golfklub, og så er der kun gået 25 år

Sammenhold i 25 år i Smørum

11/09 - 2018 | Martin Rahbech

Da Louise Markvardsen var 10 år begyndte hun golfkarriere. Hun startede i Smørum Golfklub. Nu er hun 19 år, hun er med omkring landsholdet. Og hun er stadig medlem i Smørum Golfklub og er meget tilfreds med at være en del af klubben.

-Der var kæmpe inspirationskilder med Emily Pedersen, Nanna Koerstz Madsen og Victor Østerby. De var med til at motivere mig og udvikle mig sammen med mine trænere. Der var et sammenhold, og det var bare med at knokle, for jeg lærte rigtig meget af dem. Jeg lærer stadig rigtig meget i klubben. Der er stadig mange jeg kan lære af, og jeg tror på, jeg kan lære nogen af de unge spillere noget, siger Louise Markvardsen.

Netop sammenholdet er en central del af klubbens DNA. 

Klubben rundede tidligere i september 25 år, og klubben har sendt nedenstående som en del af en pressemeddelelse:

Historisk set blev den første del af golfbanen anlagt i 1993, efter at ægteparret Inger og Hans Voldmester sammen med Leif Christensen etablerede Smørum Golfcenter, da ideen til en golfbane opstod som alternativ til dyrkning af landbrugsjorden.

Forud lå mange timers tanker for, hvordan det kommende golfanlæg skulle tage sig ud, og hvordan det skulle agere. For ægteparret Inger og Hans Voldmester har det altid været vigtigt, at golfbanen skulle fungere som en rigtig golfklub med det sociale liv, som det medfører.
Leif Christensen havde i England oplevet Pay & Play-konceptet, som han fandt yderst interessant. Og ud fra de to grundtanker blev Smørum Golfcenter etableret som et golfanlæg, der både rummede en golfklub og et Pay & Play koncept.

Den 8. september 1993 var Smørum Golfcenter en realitet, hvor der blev startet op med den nuværende par 3 bane.

Herefter kom der for alvor gang i væksten, og i juni 1994 blev den første af de tre 9-hullers sløjfer taget i brug. Året efter, i 1995, kom de to næste sløjfer til, således at der i alt var 27 lange huller

I 1996 blev klubben medlem af Dansk Golf Union.

I 2013 skete den hidtil største ændring i klubbens historie. Det år overtog klubben driften fra Smørum Golfcenter og videreførte det oprindelige koncept under Mottoet ” Åben for alle – God nok til de bedste” 

Smørum Golfklub består i dag af en golfbane med ikke mindre end 51 golfhuller fordelt på 3 lange sløjfer, en 9 hullers Intermediatebane, en 9 huls par 3 bane og en Pitch & Put bane tillige med en fantastisk drivingrange, overdækket, projektøroplyst og åbent til kl. 22:00 alle ugens dage, samt hvis vejret er for koldt to indendørs golfsimulatorer, hvor alverdens baner kan spilles.

Smørum Golfklub er i dag Danmarks største og 100 procent ejet af de mere end 2.500 medlemmer.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer