Søren Hansen stopper i Great Northern | Golf.dk
Søren Hansen kom til Great Northern i 2017. Nu siger han farvel til trænergerningen i Kerteminde.

Foto: Emil Hornstrup, Buro Jantzen

Søren Hansen stopper i Great Northern

20/09 - 2019 | Henrik Søe

Efter to et halvt år i rollen stopper Søren Hansen som cheftræner i Great Northern. Det sker med øjeblikkelig virkning. 

Det oplyser direktøren for Great Northern A/S Jesper Schmitz i en pressemeddelelse. 

- Søren har en imponerende karriere bag sig som en af Danmarks bedste golfspillere gennem tiderne. Erfaringen fra spillerkarrieren har han på bedste vis taget med sig ind i cheftræner-rollen hos os på Great Northern, og der er mange, der har draget stor gavn af Sørens instruktion og coaching på golfbanen. Nu er der enighed om, at tiden er moden for begge parter til at prøve noget nyt, og derfor ønsker vi Søren held og lykke i hans videre karriere, lyder det Jesper Schmitz, der også meddeler, at der ikke meldes noget ud om en afløser på nuværende tidspunkt. 

Søren Hansen kom til det ambitiøse anlæg i Kerteminde i marts 2017, og Jesper Schmitz ønsker over for Fyens Stiftstidende ikke at uddybe baggrunden for, at Søren Hansen stopper som cheftræner.

Det har endnu ikke været muligt for Golf.dk at få en kommentar fra Søren Hansen.

User Comments:

 • Søren Hansen - en fantastisk træner sammen m. Nicolai og Johan

  03/10 - 2019 | Lone Anette Topp

  Det er helt uforståeligt at en fantastisk og super afholdt golftræner som Søren Hansen ikke forbliver i Great Northern! Det var jo en af goderne ved at være medlem i Great Northern. Hvem i alverden har været årsag til det?? Jeg kan kun beklage han ikke er træner der mere! Jeg kender mange... og har ikke mødt én eneste golfspiller, der ikke finder dette helt uforståeligt! Jeg glæder mig til at høre hvor vi kan finde dig Søren Hansen og nyde din træning og bekendtskab igen! Held og lykke til dig og din søde kone Anne som har været et særdeles aktivt kort også for juniorerne i klubben! Phillip mit barnebarn holdt utroligt meget af at træne m. jer! Når en dør lukkes, åbner der sig heldigvis en ny! Glæder mig til at høre fra jer. Tanker og hilsner fra Lone (nu medlem Odense Eventyr)

 • Hidsige kommentarer, måske LEGO er ligeglad

  29/09 - 2019 | Jan Pedersen

  Jeg tænker LEGO familien og klubbens ledelse ikke hænger deres hat på om klubbens Pro hedder Søren Hansen eller anden person med samme kvaliteter......... hvis pengetanken er rummelig nok, så lever GN sikkert videre i bedste velgående ........... jeg har dog altid været bekymret for projektets valg af geografisk beliggenhed ift lufthavne, storbyer, opland, etc .......uagtet at anlægget utvivlsomt er Top10 i Norden ........ og med ganske få radius km til Barsebäck, Bokskogens, Rungsted, Dyrehaven, Simons og Sorø, så har jeg altid været svær at hive til Fyn for eksklusiv golfrunde med erhvervs netværk, golfvenner og klienter........

 • Formidabel træning

  23/09 - 2019 | Finn B. Allingstrup

  Lene og jeg havde en fantastisk tur til Fyn for at træne med Søren i sommer. 2 timer på driving og 2 timer på banen. Næste gang bliver så ikke på Greath Northern, vi bestiller træning med Søren men der hvor han flytter hen. Bare ærgerligt - for Greath Northern ⛳️ Lene og Finn

 • Kæmpe selvmål af Great Northerns ledelse

  23/09 - 2019 | Ole Lissabeck Nielsen

  Søren Hansen er helt afgørende for den positive ånd der hersker i klubben - noget ledelsen slet ikke magter at skabe selv! GN risikerer at fremstå som en tom skal - flot arkitektur, fint klippede greens og internationale ambitioner men uden den særlige magi og imødekommenhed som Søren Hansen har været drivkraften bag og som er afgørende for at fastholde medlemmerne. Måske er det i virkeligheden sådan ledelsen ønsker det?

 • søren hansen

  20/09 - 2019 | Kjeld Jørgensen

  Som jeg ser det så er Søren blevet fyret,hvorfor melder man ikke klart ud.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer