Sønderjysk jubelår | Golf.dk

Sønderjysk jubelår

04/10 - 2020 | Jesper Frigast Larsen

Det bobler af optimisme i Aabenraa Golfklub i Sønderjylland. I august måned kunne klubbens formand Klaus Milton Jensen byde Jesper A. Lyck velkommen som nyt medlem nr. 100 i år 2020 med rødvin og et gavekort til 100 minutters undervisning hos klubbens pro Ronni Christensen. Siden er endnu flere nye medlemmer kommet til, så tilgangen i 2020 ved indgangen til oktober ligger på 114 nye medlemmer.

- De nye medlemmer er fordelt på en bred vifte af medlemskategorier, fortæller Klaus Milton Jensen. - Vi har naturligvis ligesom andre golfklubber været begunstiget af, at corona-pandemien har fået folk ud på golfbanerne, som ikke længere kunne dyrke de indendørs idrætsgrene, som coronaen fik lukket ned. Det gælder både helt nye golfspillere og tidligere medlemmer, der er vendt tilbage til golfen. Men Aabenraa Golfklub har også taget andre initiativer, der har givet bonus på medlemssiden.

- Klubben har i samarbejde med Aabenraa Kommune etableret et golftilbud for diabetikere og andre kronisk syge, som er blevet en stor succes, fortæller Klaus Milton Jensen. - De kronisk syge spillere får frisk luft, motion og øget livskvalitet, og som af diabetikerne sagde forleden: "Hvis jeg ikke var begyndt at spille golf, skulle jeg bruge sprøjte i stedet for tabletter".

Også i den modsatte ende af aldersspektret oplever Aabenraa Golfklub succes. Omkring 20 børn i alderen 4-10 år deltager i klubbens såkaldte astronaut-afdeling, hvor de under ledelse af klubbens pro Ronni Christensen lærer at spille golf - bl.a. med børneudstyret SNAG Golf - samtidig med, at de leger astronauter.

- Vi har også fået mange af børnenes forældre til selv at begynde på golf. Det er da meget bedre, at de selv er aktive, end at de blot står og kigger på, at børnene spiller, siger Klaus Milton Jensen

Et plus for medlemmerne af Aabenraa Golfklub er klubbens samarbejde med Benniksgaard Golfklub, som betyder, at medlemmerne af de to klubber frit kan spille på hinandens baner. Klubben er også yderst aktiv i sin markedsføring og har bl.a. et godt samarbejde med de lokale og regionale medier i Sønderjylland og en aktiv Facebook-side. Bortset fra tre greenkeepere og en pro kører alle aktiviteter i Aabenraa Golfklub på frivillig, ulønnet basis, så der er mange af klubbens medlemmer, der er engageret i frivilligt arbejde.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:1,145,235
 • Unique Visitor:103,528
 • Registered Users:159,544
 • Unregistered Users:31,227
 • Blocked Users:12,380
 • Published Nodes:15,247
 • Unpublished Nodes:287
 • Server IP:10.230.58.21
 • Your IP:34.236.245.255
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:5,786
  • This week:91,622
  • This month:395,438
  • This year:1,145,456

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk