Road to Made in HimmerLand: Vær klubbens ambassadør og modtag to VIP billetter | Golf.dk
Det var under Made in Denmark 2015, at Søren Kjeldsen spillede sin turnering nummer 500 på europatouren, og at dette ikoniske billede blev taget på Himmerland Hill - banens berømte par-3.

Foto: Getty Images

Road to Made in HimmerLand: Vær klubbens ambassadør og modtag to VIP billetter

17/03 - 2021 | Magnus Ankerstrøm

Flemming Astrup annoncerede i sidste uge, at Made In HimmerLand presented by Freja arrangeres uden tilskuere grundet corona-situationen. 

Folkene bag Danmarks europatour-turnering, lovede dog også at gøre noget ekstra for at annerkende de danske fans og golfspillere, som har bakket op alle årene.  

Dette ekstra bliver blandt andet Danmarks største "nærmest pinden" konkurrence i uge 19 og 20 optil turneringen. Konkurrencen bærer navnet “Road to Made in HimmerLand”, og bliver et samarbejde mellem turneringen og en række danske golfklubber.

 

Du kan være din klubs "Road to Made in HimmerLand"-ambassadør

"Nærmest pinden" eller "tættest hullet" kender de fleste danske golfspillere måske fra lokale klubturneringer, hvor et af banens par-3 huller markeres med et målebånd og en lille resultattavle eller papirlap. Og alle der rammer green i første slag, kan skrive deres navn og afstand til pinden, hvis de da er tættere på end de foregående, som har spillet hullet. 

Road to Made Himmerland er lige nøjagtig sådan en konkurrence - bare i stor og national skala. Par-3 hullet udvælges sammen med klubben, og der spilles i en hel uge (uge 19 eller uge 20) i alle deltagende klubber. Der er både dagsvindere, ugevinder, hole-in-one præmier og mulighed for at få adgang til Made in HimmerLand i 2022, for de medlemmer, der vælger at støtte juniorarbejdet i klubben undervejs. 

Der skal bruges en ambassadør i hver klub, som blandt andet står får at sætte skilte op, notere vindere og hjælpe til med konkurrence i den valgte uge. For denne hjælp modtager hver ambassadør to VIP billetter til 2022-udgaven af Made in Himmerland. 

 

Læs mere og tilmelding her

Håbet er at flest mulige klubber er med, og dermed giver deres medlemmer og greenfeegæster en god ekstraoplevelse, når de forsøger sig på klubbens udvalgte par-3 hul. 

Det kræver ingen særlig rolle i klubben at være ambassadør. Er det noget for dig, så tøv ikke med at kontake din klub - og få udfyldt tilmeldingsformularen. 

Konkurrencen afvikles i samarbejde med og vejledning fra Dansk Golf Union.

Made in HimmerLand presented by Freja bliver spillet fra torsdag til søndag i uge 21.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:3,160,189
 • Unique Visitor:177,647
 • Registered Users:166,745
 • Unregistered Users:31,298
 • Blocked Users:12,450
 • Published Nodes:16,324
 • Unpublished Nodes:316
 • Server IP:10.230.58.21
 • Your IP:34.204.185.54
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:9,602
  • This week:97,480
  • This month:406,398
  • This year:3,160,841

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk