Rødder gik til angreb på greens | Golf.dk
Disse poppeltræer har skabt lidt problemer på en green i Brøndby Golfklub.

Foto: Brøndby Golfklub

Rødder gik til angreb på greens

27/10 - 2019 | Henrik Søe

Når der bliver angrebet på græs i Brøndby, tænker mange måske på fodboldholdet på Brøndby Stadion. Men ikke så langt derfra - i Brøndby Golfklub - har man i den senere tid oplevet et underjordisk angreb på et par af banens greens. Et angreb, som har krævet et lille redningsarbejde fra klubbens greenkeepere. 

Gediminas Rudokas tiltrådte som chefgreenkeeper i Brøndby Golfklub i marts måned, og allerede her så han nogle faresignaler ved tredje green og en green på klubbens par 3-bane. 

- Jeg kunne se med det samme, at der var nogle problemer. Der stod nogle poppeltræer i en afstand på cirka tre meter fra green, som ovenikøbet ligger nogle meter forhøjet. Græsset på skråningen var tyndt og det var rigtig hårdt,  og vi kunne simpelthen ikke vande nok. Græsset ville bare ikke trives der. Allerede der havde jeg en mistanke om, at rødderne fra poppeltræerne borede sig ind i skrænten og bare sugede til sig, siger chefgreenkeeperen i Brøndby. 

Længere henne på sæsonen kunne greenkeepere og spillere fysisk se rødderne dukke op på green. Gediminas Rudokas fortæller, at flere spillere oplevede, at deres putts ganske enkelt ændrede retning, når bolden ramte en af de rødder, som havde brudt overfladen på green. 

- Det skabte problemer for spillerne, men heldigvis var det ikke noget, der tog så lang tid at udbedre, siger Gediminas Rudokas.  

Med hjælp fra en gravemaskine lavede han i forgreen en rende i 60 centimeters dybde. Det tog livlinen fra rødderne, som i de fleste tilfælde var overfladiske og lå i 15-20 centimeters dybde. 

(artiklen fortsætter under billedet)

- Jeg tror det hænger sammen med den gødning, som greens har fået. Rødderne har simpelthen søgt efter næring og vand i overfladen, siger Gediminas Rudokas.

For at afhjælpe “angrebene” har greenkeeperstaben tyndet ud i poppeltræerne - hvilket Gediminas Rudokas godt ville have været foruden. 

- Det er jo selvfølgelig ærgerligt i forhold til banens udseende og det faktum, at træer jo er gode i forhold til naturen og klimaet. Men det var nødvendigt, så nu skal vi plante nye træer - formentlig bøg eller eg - som får samme funktion. Bare lidt længere væk fra green. Og når de engang har vokset sig store, fjerner vi stille og roligt flere poppeltræer, siger Gediminas Rudokas, som også forklarer, at klubbens medlemmer har været meget forstående over for indgrebet. 

Og spillerne kommer heller ikke til at mærke de store problemer med at afvikle spillet fremover, for områderne omkring greens behøver ikke engang markeres som Ground Under Repair. 

(Artiklen fortsætter under billedet)

(

Det første angreb blev altså afværget uden de store problemer, men Gediminas Rudokas holder nu et godt øje med andre områder på banen. 

- Der er andre steder på banen, hvor træerne står lidt tæt på greens, og det har man ikke været opmærksom på for mange år siden, da man plantede de små træer. Men de bliver jo store med tiden, så vi skal vi være opmærksomme på, at træerne fremover skal plantes i en vis afstand, siger Gediminas Rudokas, der også gerne vil give det råd videre til andre klubber, der står overfor at plante træer. 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer