Nyt kraftcenter på vej i jysk klub | Golf.dk
Fredericia holder på fredag officiel indvielse af klubbens nye træningscenter

Foto: Fredericia Golfklub

Nyt kraftcenter på vej i jysk klub

06/10 - 2020 | Henrik Søe

Der er gang i den i Fredericia Golfklub. 

Golf.dk har tidligere skrevet om klubbens store drænprojekt, og på fredag åbner klubben dørene for et splinternyt indendørs og handicapvenligt golfcenter, som blandt andet skal fungere som et kraftcenter for landets paragolfere. 

- Vi har haft en ambition om at kunne spille golf året rundt, og centret er det andet ben i den mission, fortæller Martin Libak, golfmanager i Fredericia Golfklub. 

Den østjyske klub har - ikke mindst fordi klubbens træner Jan Frej Pedersen også er landstræner for paragolf-landsholdet - en tæt kontakt til Paragolf Danmark, ligesom som klubben i mange år har samarbejdet med forskellige handicaporganisationer. Så da Dansk Golf Union opfordrede de danske klubber til at skabe bedre faciliteter for landets cirka 250 paragolfere, greb Fredericia bolden med det samme. 

- Idéen er at skabe et kraftcenter for paragolf. Som paragolfer sidder man ofte meget isoleret i de danske klubber, og der bliver kørt mange kilometer for at mødes. Med vores centrale beliggenhed er det håbet, at vi kan gøre det nemmere at få paragolferne til at mødes til samlinger her i Fredericia, siger Martin Libak. 

Det nye golfcenter rummer 240 kvadratmeter og indeholder to Trackman-simulatorer, puttinggreen, indendørs range og opholdsrum. 

Klubben havde stort held med at søge fonde, som gerne ville bakke op om projektet, og det har betydet at golfklubben kun skal betale en lille del af etableringen. Udover den professionelle hjælp til de krævende opgaver med byggeriet, har omkring 15 af klubbens såkaldte “tirsdagsdrenge” - bestående af pensionerede ildsjæle - hjulpet med at indrette centret på frivillig basis. 

Paragolferne har fortrinsret til centrets faciliteter, som de kan booke på udvalgte tidspunkter og benytte kvit og frit. Men centret bliver naturligvis også tilgængeligt for klubbens egne medlemmer. 

- Vi håber at kunne bruge centeret til nybegyndere henover vinteren, så vi på den måde bedre kan fastholde deres interesse. Samtidig vil gerne tilbyde bedre faciliteter til vores juniorer og eliteten i form af samlinger og sociale klubaftener, ligesom der også er planer om andre sociale arrangementer, hvor klubbens medlemmer på tværs af aldersgrupper kan mødes over en kop kaffe og nogle sjove konkurrencer på simulatoren, siger Martin Libak, som håber, at den indendørs range og  puttinggreen også kan udvikle sig til et samlingssted, hvor folk mødes indendørs til en kop kaffe og måske noget golf på tv. 

- Golf er et spil, der primært skal stilles udendørs, men vi ser det som et supplement til vores  fuldtidsmedlemmer. Mange har måske ikke altid tiden til 18 huller, men nu kan de komme en søndag aften og klare en runde på en time, siger han. 

Klubben vil i efterårsferien desuden holde tre Åbent Hus-dage, hvor medlemmer kan få en introduktion til simulatorne.  

Åbningen af det indendørs center i Fredericia Golfklub finder sted på fredag 9. oktober klokken 13. Dansk Golf Unions direktør Morten Backhausen vil sammen med formand for Paragolf Danmark René Elley foretage den officielle indvielse, hvorefter de to sammen med den tidligere europamester i paragolf Mette Wegge Lynggaard og pargolf-landstræner Jan Frej Pedersen vil dyste i en 3-hullers match på trackman-simulatoren. 

Arrangementet afvikles naturligvis under hensyntagen til de gældende Covid 19-regler. 

Om Paragolf
Paragolf spilles af personer med en eller anden form for funktionsnedsættelse. Kategori 1 omfatter spillere med fysisk handicap eller synshandicap  - kategori 2 omfatter spillere med et udviklingshandicap, autisme e.l. diagnoser. Har du spørgsmål eller søger viden om Paragolf er DGU´s udviklingsafdeling klar til at hjælpe. Kontaktperson er Jesper Hviid, som kan kontaktes på jhv@dgu.org. Læs mere her.

 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:1,146,093
 • Unique Visitor:103,574
 • Registered Users:159,550
 • Unregistered Users:31,228
 • Blocked Users:12,380
 • Published Nodes:15,247
 • Unpublished Nodes:287
 • Server IP:10.230.58.21
 • Your IP:34.236.245.255
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:6,644
  • This week:92,480
  • This month:396,296
  • This year:1,146,314

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk