Ny formand i Hornbæk Golfklub | Golf.dk
Cristina Lage er den nye formand i Hornbæk Golfklub.

Foto: Privat

Ny formand i Hornbæk Golfklub

06/12 - 2017 | Pressemeddelelse

Hornbæk Golfklub har afholdt sin generalforsamling for 2017, og den var som sædvanligt velbesøgt med over 100 deltagere. Men det var også en tilfreds formand Jens Peter Nielsen, der kunne berette om endnu et godt år i klubben, hvor medlemstallet nu har gjort klubben til en af de største golfklubber i Nordsjælland med over 1.200 medlemmer.

Hornbæk Golfklub har ikke bare formået at vokse, klubben har samtidigt præsteret en meget høj tilfredshed blandt både medlemmer og gæster. Især de nye golfere der er startet i klubbens begynderprogram ”Lær Golf på 4 Uger”, har scoret begynderprogrammet helt i top i forhold til andre klubbers begynderprogrammer. Det skriver Hornbæk Golfklub i en pressemeddelelse.

Det var en på alle måder meget tilfreds klubformand Jens Peter Nielsen, der efter mere end ti år på posten, overlod tøjlerne til den nye formand Cristina Lage.

- Hun er ny i golfsporten, men er en meget rutineret erhvervskvinde, og det er netop denne egenskab klubben skal bruge lige nu. Vi har skabt nogle rigtigt gode forudsætninger i klubben, siger Jens Peter Nielsen. 

- Vi klar til næste skridt i vores udvikling, og her kommer Cristina ind med nogle helt fantastiske redskaber til at arbejde med vision, og til at holde fokus på udvikling efter visionen, uden at vi taber medlemmerne, fortsætter han.

Klubben starter 2018 med nogle af de nye tiltag fra visionsarbejdet. Det nye samarbejde ”Kongegolf” med golfklubberne i Gilleleje, Fredensborg og Asserbo, hvor medlemmerne for en lille merbetaling kan spille frit på de andre klubbers baner. Begynderprogrammet kører naturligvis igen, og med et nyt billigere tilbud til spillere over 70 år, et meget billigt studiemedlemskab og med klubbens korte Lærkeager bane åben for begyndere allerede på deres 1’ste dag som medlemmer, så er der helt styr på den værktøjskasse, som bestyrelsen nu skal bruge til at udvikle klubben mod nye mål 5-10 år ude i fremtiden.

Cristina Lage har siddet i bestyrelsen i det sidste år, så hun er allerede i arbejdstøjet og klar til opgaven. Jens Peter Nielsen fortsætter i øvrigt i bestyrelsen i 2018.

 

User Comments:

  • Stort tillykke til Formand og Klub Manager - dejlig golfklub

    06/12 - 2017 | Jan Pedersen

    Dejligt at høre om fremgangen i Hornbæk Golfklub. Meget lækker bane, altid super behandling fra personale i klub og restaurant - og så naturligvis stor glæde og gæstfrihed blandt klubbens medlemmer. Vi kommer altid tilbage hvert år - med kunder, netværk og events.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer