Mød de to nye ansigter i Dansk Golf Unions bestyrelse | Golf.dk
Thomas Just begyndte med at spille golf i 2002. Nu er han formand for Randers Fjord Golfklub og medlem af Dansk Golf Unions bestyrelse.

Foto: Krestine Havemann

Claus Holm Christensen har i mange år været ansat i Søværnet. Bortset fra en pause på et enkelt år har han spillet golf altid siden 1980.

Foto: Krestine Havemann

Mød de to nye ansigter i Dansk Golf Unions bestyrelse

06/10 - 2020 | Claus Rødgaard Thomsen

Ved Dansk Golf Unions nylige repræsentantskabsmøde blev der valgt to nye medlemmer af DGU’s bestyrelsen

Uffe Steffensen fra Viborg Golfklub og Søren Casparij fra Odder Golfklub forlod bestyrelsen. 

De er nu blevet erstattet af Thomas Just, der er formand i Randers Fjord Golfklub og Claus Holm Christensen, der er formand  Aarhus Golf Club.

- Jeg vil gerne se, om jeg kan gøre en forskel på det her plan også. Jeg elsker golf, og jeg kan slet ikke forstå, at vi ikke er endnu flere, der spiller. Vi skal have flere ud og prøve. Den tanke er også mit hjertebarn hjemme i klubben, at vi kan være flere. Jeg håber også, at jeg kan lære noget i DGU, som jeg kan bruge derhjemme, siger Thomas Just.

Den 47-årige afdelingsleder i PostNord var efter eget udsagn ikke nogen ørn til sport og måtte droppe fodbold, da bruskskiverne i hans knæ er ødelagt. Så begyndte han at spille golf.

- Det har bragt mig meget glæde at se, at det kunne jeg finde ud af og være bedre end dem, der kunne løbe hurtigere og springe højere end mig, siger han.

Med et handicap i 4,1 siger det næsten sig selv, at Thomas Just godt kan lide at konkurrere.

Men hjertet brænder også for sporten i bred forstand og for aflivelsen af myter om, at det skulle være dyrt og besværligt at spille golf. Randers Fjord Golfklub er en lille golfklub, hvor kontorpersonalet er på halv tid. Derfor er Thomas Just et godt eksempel på en “arbejdende bestyrelsesformand”, der fungerer som manager i klubben og tager sig af en række administrative opgaver.

Claus Holm Christensen har hjemme i en noget større klub. Der er omkring 1000 medlemmer i Aarhus Golf Club.

Også han har et handicap på omkring 4, men han nævner det sociale aspekt som det, der tiltrækker ham til golfsporten og har gjort det i mange år. Han spillede sin første runde golf i Sydsjællands Golfklub i 1980, da han var 17 år gammel. Siden har han spillet i mange klubber, blandt andre Korsør, Sæby og Aarhus Aadal.

Han har siddet i sin klubbestyrelse i mere end otte år og for ham var det naturligt at stille op til Dansk Golf Unions bestyrelse.

- Jeg har grundlæggende den tilgang, at vi som individer og organisation har et ansvar for at byde ind med det, vi kan. Jeg var assisterende træner dengang, jeg var 14 og siden da har det været helt naturligt for mig at påtage mig opgaver, når jeg har noget at byde ind med. Det er vildt spændende, når man kan få ting til at fungere, siger Claus Holm Christensen, der i sit civile liv arbejder som havnedirektør i Horsens.

Aarhus Golf Club er en af de klubber, som har haft held med at tiltrække nye spillere, og Claus Holm Christensen mener, at nogle af klubbens erfaringer kan bruges i det landsdækkende arbejde med at skaffe flere golfspillere.

- Vi har haft megasucces med vores sociale tilgang og inklusion. Jeg har brugt meget “management by walking around” ved at være på putting green, og jeg kender rigtig mange af vores medlemmer, siger han. 

 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:2,202,518
 • Unique Visitor:144,277
 • Registered Users:162,117
 • Unregistered Users:31,172
 • Blocked Users:12,415
 • Published Nodes:15,802
 • Unpublished Nodes:301
 • Server IP:10.230.58.21
 • Your IP:3.239.233.139
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:1,669
  • This week:66,547
  • This month:289,223
  • This year:2,202,941

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk