Klub ramt af svamp på greens - må kun sprøjte ni huller | Golf.dk
16. hul i Hjortespring Golfklub er en af dem, der er hårdest ramt af svamp. Greens omringet af træer er mere sårbare, da de er i skygge meget af tiden.

Foto: Privat

Klub ramt af svamp på greens - må kun sprøjte ni huller

07/12 - 2019 | Claus Rødgaard Thomsen

Hjortespring Golfklub er ramt af et sammenfald af uheldige omstændigheder.

Klubbens bane har mange træer og næsten 1600 medlemmer, som benytter banen flittigt. Begrænset luft og lys til greens gør dem sårbare over for svampeangreb. Og greens, der er angrebet af svamp er mere sårbare over for den slitage, der er uundgåelig, når der er mange mennesker på banen.

- Vores greens bliver fyldt med ujævnheder, og de er helt ødelagt i starten af året. Lige nu kan vi kun krydse fingre for, at vejret er os nådigt henover vinteren, siger klubformand Christian Holm til Golf.dk.

Den sidste uheldige omstændighed er nemlig, at klubben kun må sprøjte med fungicider på ni af de 18 greens. Mens hul 2 til 10 ligger i Herlev Kommune, så ligger de ni resterende nemlig i Ballerup Kommune.

Og her har et politisk flertal netop fastholdt et nej til, at Hjortespring Golfklub må sprøjte, selvom kommunens forvaltning faktisk anbefalede en dispensation til sprøjtning og selvom der er tale om meget begrænsede mængder fungicider.

Hjortespring Golfklub døjede allerede i begyndelsen af 10’erne med dårlige greens, og man fik en tre-årig tilladelse til at sprøjte i perioden 2015-2017.

- Det gav os et kolossalt løft, siger Christian Holm.

Men da tilladelsen udløb var det kun Herlev Kommune, der ville forlænge den med et år ad gangen. Sådan er det fortsat indtil nu, hvor et flertal i Ballerup altså holder fast i et nej med begrundelse i, at man ønsker at være en grøn og pesticidfri kommune.

Det har betydet, at klubbens spillere i begyndelsen af 2018-sæsonen måtte slå ind til en provisorisk green på 18. hul. Og Christian Holm siger, at man nok kommer til at flytte banens 16. green.

- Vi har da heldigvis også fået lov til at fælde nogle træer, og det har også hjulpet lidt, men det er ikke nok, siger klubformanden, der understreger, at Hjortespring i almindelighed har et fint samarbejde med Ballerup Kommune.

Christian Holm fortæller, at klubbens bekymring er, at medlemmer vil migrere til andre klubber.

Han fortæller også, at klubben på sigt måske bliver nødt til at renovere samtlige greens.

 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:102,109
 • Unique Visitor:22,996
 • Registered Users:153,748
 • Unregistered Users:30,874
 • Blocked Users:12,334
 • Published Nodes:14,397
 • Unpublished Nodes:246
 • Server IP:10.230.58.22
 • Your IP:34.200.222.93
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:7,654
  • This week:102,140
  • This month:102,140
  • This year:102,140

Hvis du oplever at hjemmesiden er langsommere end normalt, tryk HER for at slette alle cookies fra golf.dk