Klub jubilerer - festen må vente | Golf.dk
Åbningshullet på Hedeland - billedet er fra før klubbens omfattende bunkerprojekt.

Foto: PR

Klub jubilerer - festen må vente

18/05 - 2020 | Pressemeddelelse

Hedeland Golfklub fylder 40 år den 27. maj.

Klubben, der ligger i et en gammel grusgrav nær Roskilde, markerer jubilæet med en stor renovering af banens bunkers og et værtskab til DM i hulspil den 19. til 21. juni.

- Midt i et af de smukkeste stykker natur i Storkøbenhavn ligger den nyrenoverede golfbane Hedeland Golfklub. Hvad der for halvtreds år siden var en aktiv grusgrav, er i dag en smuk og velbesøgt golfbane. Meget er det sket siden den stiftende generalforsamling i 1980. De første medlemmer måtte vente flere år før det var muligt at begynde med det egentlige; at spille golf. Det var først i august 1984 at banens dengang 9 huller kunne indvies, skriver klubben i en pressemeddelelse.

I alt er 27 af banens 65 bunkers fjernet. Banens bunkerareal er reduceret med 1.800 tons. Det er Caspar Grauballe, der har forestået renoveringen af banen.

- Og med sidste års opdateringer på bunkerområdet står banen mere knivskarpt end nogensinde. Det er der mange der er rigtig glade for – ikke mindst klubbens medlemmer. I år får den danske elite også muligheden for at prøve kræfter med Hedeland, da banen er udnævnt til værtsbane for det danske mesterskab i hulspil fra 19. til 21. juni, fortæller klubben.

Hedeland Golfklub melder også om medlemsinteresse, der så småt er begyndt at stige Ved seneste optælling var det Høje Tåstrup Kommunes største idrætsforening.

Til gengæld må den planlagte jubilæumsfest vente, naturligvis på grund at coronavirussen.

 

 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer