Jysk klub indvier ny udslagshal | Golf.dk
Ørnehøj Golfklub har markant forbedret faciliteterne for sine medlemmer.

Foto: Privat

Jysk klub indvier ny udslagshal

12/05 - 2020 | Pressemeddelelse

Mandag den 11. maj kunne Ørnehøj Golfklub i Aalborg endelig indvie klubbens nye udslagshal.

Projektet startede for omkring fem år siden, hvor arkitekt John Skovgaard afleverede de første tegninger til klubben. Siden er tegningerne ændret ikke færre end syv gange. De skiftende bestyrelser gennem de fem år har hele tiden holdt på, at pengene skulle være der, inden projektet blev sat i gang.

I 2019 blev der søgt landzonetilladelse og byggetilladelse, og begge tilladelser blev bevilget. Baggrunden for, at der blev søgt var, at der i regnskabet for 2018 var hensat 250.000 kroner, og i 2019 blev der yderligere hensat kr. 650.000 kroner.

Der blev så indhentet priser og valget blev på firmaet Poul Mortensen, som blev entreprenør på projektet. 

Byggeriet er stort set gået som planlagt og budgettet for bygningen er holdt.

Der er lavet en klinik til klubbens pro Tommy Bitsch på 28,5 kvadratmeter. hvor der blandt andet er lavet to udslagsmåtter. Den er isoleret hvilket gør, at den kan bruges i vinterperioden. 

Der er hele ti udslagsmåtter, som er trukket tilbage, så nu er det muligt at slå ud i tørvejr.

Desværre kunne indvielsen ikke ske hvor klubbens medlemmer var en del heraf, idet der kun kunne være højst ti fremmødte. Bestyrelsen havde besluttet at invitere repræsentanter for klubberne i klubben, arkitekten John Skovgaard og entreprenøren Poul Mortensen, ved Palle Mortensen.

Formand for Ørnehøj Golfklub Claus Brynaa holdt indvielsestale og Søren Bols, som er næstformand og formand for hus og byggeudvalget, fik æren af at klippe snoren. Arkitekten John Skovgaard slog det første slag.

På vegne af seniorklubben overrakte Ole Jørgensen Claus Brynaa en kuvert med en gave til et nyt ur på rangen.

Bestyrelsen, vil så snart det er muligt, afholde en match over en hel dag for klubbens medlemmer, hvor det bliver fejret og indvielsen markeret.

 

 

 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer