Jubilæum hos Sønderjyllands ældste klub | Golf.dk
18. hul på Sønderjyllands Golfklub er blandt landets bedste udgave af 18. hul

Jubilæum hos Sønderjyllands ældste klub

29/05 - 2018 | Pressemeddelelse

Sønderjyllands Golfklub er den ældste bane i Sønderjylland, og første gang ideen om et sønderjysk golfbane blev bragt på bane, var på Tønder Turistforenings generalforsamling i 1967. Der var nogen interesse for ideen, og en række ildsjæle fra området fulgte op, og allerede året efter var klubben stiftet. Med hjælp fra turistforeningen fandt man et godt stykke jord, der var ideelt til en golfbane. Kort efter begyndte man at anlægge banen, og i juni 1970 kunne man indvie de første 9 huller.

Banen havde i mange år kun 9 huller, og det var en udfordring at rejse penge til at udvide banen til 18 huller. Udfordringen lå primært i omgivelsernes holdning til golf, da golf i tresserne blev opfattet som et latterligt tidsfordriv for de rige. Nogle år efter de første 9 huller var indviet, prøvede man at søge offentlige midler til udvidelsen af banen. Golf var jo dengang ikke ligeså populært som det er i dag og omgivelsernes syn på golfen dengang, stilles til skue, når man ser et notat i lokalavisen, der citerede en politiker, der var meget fornærmet over at man overhovedet kunne finde på at ansøge om tilskud. Lokalpolitikeren sagde til en lokalavis:

"Det er skammeligt, når golfsporten, der næppe nogensinde vil opnå at blive en folkesport, nu mener sig berettiget til at modtage store tilskud fra offentlige kasser." 

Det kunne være interessant at konfrontere denne politiker, og høre hvad han mener om spådommen! Uden de offentlige midler blev klubben udvidet i etaper, og i 1986 kunne man tilbyde 18 huller til medlemmer og gæster.
Banen er meget afvekslende, og de første ni huller er at betegne som en dejlig parkbane. Den nuværende for-ni er de nyeste af hullerne, og bag-ni er de oprindelige 9 huller. 
Klubben tæller i dag ca. 1000 medlemmer og besøges årligt at næsten 4000 gæster. 

I Sønderjyllands Golfklub er der en velassorteret Proshop og 2 professionelle trænere, ligesom der i klubben findes cafe og restaurant, hvor klubbens medlemmer og gæster kan nyde alt fra sandwich til ala carte menuer, samt afholde fødselsdage, bryllup mv. 

I løbet af året vil jubilæet blive markeret med forskellige aktiviteter, heriblandt: 

På fredag den 1. juni kl. 14.00 er klubbens forretningsforbindelser og samarbejdspartnere inviteret til Jubilæumsreception. 
I uge 29 kan gæster spille banen til kr. 50!
I uge 31 vil der blive afviklet jubilæumsturneringer! 

I efteråret vil klubbens medlemmer blive inviteret til ”overraskelse” og senere jubilæumsfest.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer