International hæder til dansk pro | Golf.dk
Marcus Brown er til daglig pro i Aalborg.

Foto: Privat

International hæder til dansk pro

11/12 - 2020 | Pressemeddelelse

PGA of Denmarks Formand Marcus Brown har modtaget CPG (Confederation Professional Golfers) 5-Star Professional Award 2020. Prisen er blevet uddelt siden 1992 og Marcus Brown tilslutter sig en eksklusiv kreds af tidligere prismodtagere, der bl.a. omfatter John Jacobs, Severiano Ballesteros og Bob Torrance.

Marcus Brown er det fjerde medlem af PGA of Denmark som modtager hæderen. Tidligere har Roy Howett, Leif Nyholm og James Petts også modtaget prisen.

Marcus Brown modtager prisen for sit store arbejde i PGA of Denmark og i dansk golf. PGA of Denmark fejrer 50 års jubilæum i 2021. Marcus Brown har haft en fremtrædende rolle i PGA of Denmark i mere end 20 år og han er om nogen, manden der har ansvaret for de danske træneres høje standard.

Marcus Brown har været et dedikeret medlem af bestyrelsen i PGA of Denmark siden 2003 og han har været formand siden 2015.  Gennem alle årene har han ydet en stor indsats og været med til at forme de værdier som PGA of Denmark står for.  

Gennem mere end 20 år har han været ansvarlig for den danske PGA træner uddannelse. Han har været hovedlærer på golffagene som samtlige udlærte danske golftrænere gennem de seneste 20 år. 

Samtidig har han formået at udvikle og modernisere den danske træneruddannelse, så den i dag indeholder en Akademi Økonom Uddannelse der ruster trænerne til mere end bare at undervise.  Den Danske træneruddannelse er i dag rangeret i toppen af EELS systemet som er en international rangering af Golf Træner uddannelser i Europa. 
Marcus Brown er til daglig PGA Professional i Aalborg Golfklub. Her han i ca. 25 år været med til at udvikle Aalborg Golfklub, så klubben i dag råder over nogle af de bedste faciliteter herhjemme, ligesom han har en stor andel i klubbens sportslige succes, der i hans tid som træner indbefatter 10 danske holdmesterskaber, 2 europæiske holdmesterskaber og flere individuelle titler til klubbens spillere.

 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:2,184,838
 • Unique Visitor:143,707
 • Registered Users:162,069
 • Unregistered Users:31,183
 • Blocked Users:12,415
 • Published Nodes:15,796
 • Unpublished Nodes:298
 • Server IP:10.230.58.22
 • Your IP:3.236.156.34
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:6,338
  • This week:68,817
  • This month:295,915
  • This year:2,185,257

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk