Ingen straf for omdiskuteret aftale mellem LPGA-spillere | Golf.dk
Amy Olson bad sin spillepartner om at lade sin bold ligge. Øjeblikket efter ramte Olson bolden.

Foto: Getty Images

Ingen straf for omdiskuteret aftale mellem LPGA-spillere

25/02 - 2019 | Ole Haag

Honda LPGA, Thailand, i fredags. Ariya Jutanugarn har spillet sin bold ind i nærheden af flaget. Konkurrenten Amy Olson ligger højre om green til et chip.

Jutanugarn signalerer til Olson, at hun hellere må markere sin bold, men Olson vifter afværgende.

Jutanugarn markerer og løfter derfor ikke sin bold, før Amy Olson spiller et lidt hårdt chip ind og rammer Jutanugarns bold og undgår derved, at hendes bold fortsætter med at rulle et godt stykke væk fra hullet.

I stedet ligger Olson nu tæt på hullet. 

På vej ind på green giver spillerne hinanden en "fist-bump".

Hov, var der lavet en aftale her om at lade Jutanugarns bold ligge som bagstopper? Det ville være et brud på 15.3a - og den generelle straf til begge spillere.

Spillerne fik ingen straf. Hvorfor nu det?

LPGA Rules Committee vurderede efter interviews med alle spillere i bolden og en Rules Official, at der ikke var indgået en sådan aftale, men at spillerne alene ville sikre at fastholde spilletempoet.

Gruppen, som også omfattede Michelle Wie, var nemlig allerede 10 min. forsinket fra tee. Undervejs skulle de så vente på en regelafgørelse til Michelle Wie, og besluttede derfor at gå frem og spille færdig, mens Wie ventede på en dommer.

Og Olson vurderede altså ikke, at bolden var i hendes spillelinje.

Se en video af episoden her

Mon ikke det udløser nogen diskussioner, om hvad "aftale" i slagspil præcist betyder? Det bedste råd i denne sammenhæng: Hvis der kan være nogen tvivl, så sørg for at få markeret og løftet en sådan bold på greenen, før næste spiller skal slå.

Efter Regel 9.6 er der ingen straf i slagspil for, at en anden spiller løfter eller flytter en spillers bold. Den skal genplaceres. Medslagspillere behandles i regelsammenhæng som "ekstern påvirkning" i forhold til hinanden.

Men det er naturligvis god skik at lade spilleren selv komme til at markere og løfte en bold, der kan være til hjælp på greenen. Spilleren kan i slagspil i stedet vælge at spille først.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer