I Young Guns går grænsen “ved ung af sind” | Golf.dk
Young Guns har nu 48 medlemmer i alderen 17 til 50 år.

Foto: Young Guns, Randers Golf Klub

I Young Guns går grænsen “ved ung af sind”

13/10 - 2020 | Henrik Søe

For et par år siden besluttede Randers Golf Klub sig for at gøre en ekstra indsats for at fastholde de unge golfspillere mellem 20 og 30 år. En målgruppe, som notorisk har været svær at have med at gøre for en golfklub.   

Klubbens PGA Pro Malte Gjandrup Møller fik derfor en opgave, som lød på at skabe et tilbud til den yngre målgruppe.  

- Mange forlod klubben efter juniortiden, og hvis ikke de var elitespillere, var der ikke noget tilbud til den gruppe. Det ville vi skabe, så vi forsøgte med et testkoncept, der hed “Fredagsunge” for de 20-30-årige, fortæller Malte Gjandrup Møller. 

Forsøget blev en succes og udviklede sig året efter til konceptet “Young Guns”, hvor alle medlemmer i alderen 17 til 50+ kunne være med. 

- Grænsen går ved ung af sind, siger Malte Gjandrup Møller, som fortæller, at der også er folk i 40’erne og 50’erne med i “klubben”. 

Nu er “Young Guns” er i gang med sin anden fulde sæson med 48 medlemmer, som mødes og spiller 10 fredage i sæsonen.  

De fleste klubber-i-klubben henvender sig traditionelt til de lidt ældre medlemsgrupper, men Randers Golfklub har nu også blåstemplet “Young Guns”, som på generalforsamlingen sidste år blev en officiel klub-i-klubben. 

Randers Golfklub bruger også “Young Guns” som et værktøj til at inkludere klubbens helt nye medlemmer, som måske føler, at de mangler en social sammenhæng at spille golf i, når de har overstået deres prøvemedlemsskab. 

- Så får de en mail fra “Young Guns”, og det er en kæmpe hjælp til at fastholde de nye medlemmer. Samtidig giver det også bedre muligheder for at give de unge mennesker, som måske flytter væk for at studere, et netværk her, som gør, at de bliver i klubben. Det gør, at vi kan holde lidt mere på dem, og så er de gode ambassadører for klubben, siger Malte Gjandrup Møller. 

“Young Guns” har en Facebook-gruppe, hvor medlemmerne kan finde spillemakkere til en runde på såvel hjemmebanen som andre baner. Men klubben er mere end blot et golfnetværk, forklarer Young Guns-formanden Michael Lind: 

- Det handler også om skabe netværk uden for golfbanen. Vi er rigtig godt spredt ud i aldersgruppen 17 til 50 år, og det giver også noget til de helt unge, som måske ikke helt ved, hvad de skal efter gymnasiet. De kan nu komme ud og spille med en, der sidder i en bank eller er butikschef og få nogle input og måske skabe et netværk, som de kan bruge senere i livet, siger Michael Lind. 

“Young Guns” har nu planer om at afholde åbne turneringer for andre klubber, og så har man et ønske om at finde en venskabsklub, så “Young Guns” kan møde ligesindede fra en anden klub til en turnering med 18 huller på hjemmebane og udebane. 

- Vi vil gerne give ideen videre og håber, at andre klubber bliver fristet af den. Vores håb er at finde en venskabsklub i nærheden, som vi kan spille turneringer imod, siger Michael Lind. 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:3,275,886
 • Unique Visitor:181,613
 • Registered Users:167,731
 • Unregistered Users:31,359
 • Blocked Users:12,462
 • Published Nodes:16,405
 • Unpublished Nodes:322
 • Server IP:10.230.58.22
 • Your IP:18.206.12.76
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:15,759
  • This week:125,328
  • This month:424,626
  • This year:3,276,567

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk