Hvor længe må du lede efter bolden? | Golf.dk

Hvor længe må du lede efter bolden?

17/05 - 2017 | Claus Rødgaard Thomsen

Det kan være svært at bevare fatningen, når man har slået årets skæveste drive og skal ud i det tykke stads for at finde bolden.

Men hold hovedet koldt, for der er regler, der fortæller dig, hvor længe du må lede, og hvad du må gøre, når du ser en bold, som måske er din.

Henrik Knudsen forklarer.

User Comments:

  • Leden efter bolde

    31/05 - 2017 | Carsten Jensen

    Se denne decision 27/4 "Is a player allowed five minutes to search for his original ball and five more minutes to search for his provisional ball, or just a total of five minutes? If the two balls are so close together that, in effect, both balls would be searched for simultaneously, a total of five minutes for search is allowed. Otherwise, the player is allowed to search five minutes for each ball."

  • Leden efter bold(e)

    30/05 - 2017 | Andreas Lørup

    Hej. Hvorlang tid har man til at lede hvis, hvis man både skal lede efter sin 1. bold og sin provisoriske? Er det ialt 5 min man har til at finde dem? Eller er det det 5 min pr. bold? Så ialt 10 min leden? Mvh Andreas

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer