|
Vinder af Hovborg Kro Open 2017  Rasmus Højgaard og Runner Up Nicolai Højgaard sammen med turneringssponsor Jørgen Jørgensen fra Hovborg Kro

Hovborg Kro Open fejrer jubilæum.

11/05 - 2018 | Pressemeddelelse

Den 19. og 20. maj afholdes den 25. eliteturnering på Gyttegård Golf Klub – Hovborg Kro Open.

Tilmeldingslisten tæller pt. 6 landsholdsspillere heriblandt Gyttegårds egne spillere Nicolai og Rasmus Højgaard og har handicapmæssigt det stærkste felt i turneringens historie.

I 1994 startede denne turnering med Agrometer, Grindsted som sponsor og senere har Boysen Tryk, Grindsted ved Flemming Boisen og Schweitzer Graphic sponsoreret turneringen, indtil Hovborg Kro ved Jørgen Jørgensen fra 2004 og indtil nu har været en meget fin sponsor. Det betyder, at Hovborg Kro har været sponsor 15 gange og derfor også fejrer et lille jubilæum.

Igennem årene har mange kendte golfspillere vundet turneringen.

Klubbens egen spiller Claus Mølholm vandt de første 2 gange, hvorefter den senere professionelle spiller Søren Hansen vandt i 1996. Senere er Anders S. Hansen, Juelsminde, Jeppe Huldahl, Holstebro og Morten Ørum, Silkeborg blandt vinderne.

I de senere år har klubbens egne spillere vundet turneringen flere gange. Nikolaj Høgh (2013), Nicolaj Højgaard (2016) og Rasmus Højgaard (2017) og de 2 sidstnævnte er begge deltagere i år og er sikkert også blandt favoritterne.

Mere end 100 spillere har pt. meldt sig, men der er et deltager Maks på 72 spillere, så alle med et handicap højere end pt. 1,3 bliver siet fra.

I weekenden er der mulighed for at komme ud og opleve nogle af Danmarks bedste golfspillere og hvem ved måske kommende verdensstjerner på banerne i Gyttegård.Der er gratis adgang for publikum begge dage og Cafe Gyttegård tilbyder forskellige dejlige anretninger samt kolde og varme drikke når der er behov for en pause..

User Comments:

  • Gode golfoplevelser

    17/05 - 2018 | Flemming Boisen

    I en del år var mit firma (Boisen Print A/S, Grindsted) sponsor for GGKs eliteturnering og specielt var matchen i 1996 spændende, idet den tidl. europatourspiller Søren Hansen vandt efter omspil med GGKs Claus Mølholm... - Nogle år senere var jeg inviteret til en golfmatch på Simons Golf Club skønne bane af Dansk Golf Union, som var kunde hos mit trykkeri - og her kom jeg i snak med Søren Hansen og spurgte, om han kunne huske matchen i Gyttegård i 1996. - Det kunne han og fortalte med et stort smil, at han havde tævet Claus Mølholm efter 5 hullers omspil på hul 18... - Det var flot golf, de spillede... Flot også, at Hovborg Kro og Jørgen Jørgensen kan holde 15-års jubilæum som sponsor for GGKs eliteturnering 2018. Venlig hilsen Flemming Boisen (45-371).

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer