Holdgolf var årets nyhed i Vejle | Golf.dk
Læge Michael Kaltoft (th) fortæller om Læger uden Grænsers opdrag, sammen med pro Talal Sidani (midten) og turneringsleder Henning Brix (tv). Arrangementet samlede 11.145 kr ind til det gode formål.

Holdgolf var årets nyhed i Vejle

20/06 - 2017 | Martin Rahbech

En ny trend med golf for hold er kommet til Vejle. Det var et nyt initiativ i klubben inspireret af internationale turneringer som GolfSixes.

Formatet var i Vejle Golf Club fire spillere per hold med tre af spillerne, der laver en score for holdet per hul. Som et ekstra element var der på hvert hul en ekstra oplevelse med blandt andet klubbens træner Talal Sidani, eller en konkurrence, hvor flere af klubbens samarbejdspartnere, Callaway, Titleist, Ecco, VW Vejle og Green2Green, var med til at give god oplevelser.

- Vi havde sat turneringen op til 20 hold, men vi endte med 24 hold, fordi der var så god tilstrømning, og den blev relativt hurtigt overtegnet. Deltagerne snakkede godt om den bagefter, og jeg tror, man vil se mere holdgolf i de danske klubber fremover. Det bliver en trend, og det er rigtig godt til at bygge bro mellem den almindelige klubgolfer og eliten, som var med på mange af de 24 hold, fortæller Thorkild Høj fra Vejle Golf Club til Golf.dk

Som et ekstra element blev en stor del af turneringsfeen givet videre til Læger Uden Grænser, der modtog 11.145 kr.
Måske kommer der en ny omgang af turneringen i 2018, men der kommer nok også noget helt andet nyt.

- I turneringsudvalget snakkede vi for tre år siden om nye måder at spille golf på. Vi har prøvet med maratongolf og nattegolf, og i år var det så holdgolf. Det er en god måde at prøve noget i klubben, siger Thorkild Høj.
Men midt i alle nyhederne er der er gammel klassiker. Vejle Matchen blev afviklet første gang i 1979, og den er blevet vundet af Thomas Bjørn, Søren Bjørn og tre gange af Anders Sørensen.

Vejle Matchen afvikles over 54 hullers slagspil 1. – 2. juli. 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer