Guldet i Cruden-bugtens klitter | Golf.dk
Hul 4 er et fantastisk par 3-hul ved Port Erroll.

Foto: PR

9. tee har muligvis den bedste golfudsigt i Skotland.

Foto: PR

Guldet i Cruden-bugtens klitter

26/11 - 2018 | Claus Rødgaard Thomsen

Jeg forelsker mig i Cruden Bay Golf Club allerede inden, jeg får åbnet bildøren. Gennem ruden ligger den der lige til at betragte. I hvert fald delvist.

En række fairways løber i vandretning i området mellem klubhuset og klitterne. Inde i klitterne og nede ved vandet ligger resten af hullerne, som de har gjort det, siden Old Tom Morris designede banen, som åbnede i 1899.

Cruden Bay er en kultklassiker i golfens verden. Den er jævnligt rangeret blandt de 100 bedste baner i verden. Senest her i efteråret nummer 77 på Golf.com’s rangliste. Cruden Bay ligger en halv times kørsel nord for Aberdeen, og den 119 år gamle bane har charme i hver eneste rynke.

Flere huller, især greenområderne, er tegnet på måder, som man ikke ville overveje i dag. Men Old Tom Morris kunne ikke flytte tonsvis af jord. Derfor har man brugt, hvad Skaberen og sandflugten har lagt ud i landskabet. Og resultatet er enestående. En green, som den på hul 7., ville man aldrig anlægge i dag. Den ligger i en gryde i klitterne, som man skal slå ind i fra en lavere beliggende fairway.

Det er muligvis 1800-tals design, men udfordringen i det slag holder fint i 2018.

GREEN SOM ET BADEKAR

Da vi besøger banen, fortæller klubbens direktør, Les Durno, at Cruden Bay håber på at blive vært for Scottish Open i 2019. Men sker det, vil man sløjfe et af hullerne og erstatte det med et af hullerne fra klubbens udmærkede ni-huls bane. Hul 15 er et fuldstændig blindt par 3-hul, og tourproerne vil give sig til at tude som berusede brudepiger, hvis de skal udsættes for det, hvilket vil give unødvendigt dårlige vibrationer omkring banen.

Vi andre kan heldigvis spille banen, som den er. En dag på Cruden Bay er fyldt med øjeblikke, hvor man i sit indre takker den, der første gang placerede en golfkølle i ens hænder. På hul 4 spiller man langs Water of Cruden, en smal flod, som fører ud i Nordsøen og adskiller banen fra landsbyen Port Erroll. På niende tee får man den udsigt, der er kåret til den bedste golfudsigt i Skotland, hvor man kan se næsten alle banens huller og den flere mil lange strand.

Cruden Bay har for mange uforglemmelige huller til, at de kan remses op her. Men nævnes skal i hvert fald the “Bathtub Green” på hul 14. Den er lille og smal og formet som et badekar og ligger helt nede ved vandet, så man undres over, at putteoverfladen ikke er dækket af vand. Men den green har i langt over 100 år været spilbar. På hullet slår man mod en fairway, der hælder mod havet, inden man slår et blindt slag ind mod badekarret.

På Cruden Bay har man sine regler. Under vores korte visit når vi både at se en mand blive bedt om at slukke for telefonen i restauranten og en anden mand blive bedt om at sætte sin hund i snor, da han går tur langs banen.

Alligevel er der en gæstfri atmosfære i klubben, som alle bør unde sig selv at opleve. Skulle det lykkes Cruden Bay at få Scottish Open i 2019 eller på noget andet tidspunkt, vil jeg sidde klinet til skærmen.

 

Dansk Golf var inviteret til Cruden Bay af Golf Aberdeenshire.


 

-------------------------------------------------------------------------------

BOKS

 

GREENFEE: Fra 115 til 150 pund. Men så er der tale om heldagsgreenfee, hvor man kan spille 27 eller 36 huller for prisen.

 

I NÆRHEDEN: Der er flere end 50 golfbaner omkring Aberdeen. Men lige ved Cruden Bay Golf Club ligger Slains Castle, som inspirerede Bram Stoker til at opfinde historien om Grev Dracula. Den irske forfatter tilbragte lange perioder af sit liv ved Cruden Bay - også efter golfbanen blev anlagt.


 

---------------------------------------------------

 

BOKS

 

BLÆRERØVSVÆRDI: (4) Cruden Bay Golf Club er ikke blandt de allermest kendte i Skotland. Men det klinger altid, når man kan sige, at man har spillet en af verdens 100 bedste baner.

TILGÆNGELIGHED: (4) Der går adskillige fly fra København til Aberdeen. Det gør der desværre ikke fra Billund, men er man klar til at flyve over London eller Norge, er det hurtigt og billigt at komme frem.

SKØNHEDSVÆRDI: (5) Jeg tror ikke, jeg har oplevet en smukkere beliggende golfbane.

SVÆRHEDSGRAD: (3) Her skal der tages et massivt forbehold for vinden. Men den har lagt sig, da vi spiller banen, og så kan man godt komme rundt i en fornuftig score.

 

Denne artikel blev bragt i Dansk Golf 1, 2018

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:2,215,209
 • Unique Visitor:144,605
 • Registered Users:162,163
 • Unregistered Users:31,163
 • Blocked Users:12,415
 • Published Nodes:15,807
 • Unpublished Nodes:300
 • Server IP:10.230.58.21
 • Your IP:3.239.109.55
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:3,652
  • This week:71,670
  • This month:291,615
  • This year:2,215,637

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk