Golfspillerne har talt: Sim-golf er fedt
Hvad siger danskerne til simulatorgolf? De er glade for det. Faktisk er 85 af de danske golfspillere positivt stemt.
- Super til træning og måling af slag
- Hyggeligt en lørdag når det regner sammen med vennerne og et par øl’
- Et godt alternativ ved dårligt vejr
- Synes det er et fantastisk supplement, og så får jeg mere teknisk undervisning med hjælp fra Trackman
- Det er super, den fanger ikke min slice
Sådan lyder nogle af skudsmålene, som sim-golf får med i vores rundspørge, som næsten 1.200 danske golfspillere har deltaget i.
Selv om der selvfølgelig også er skeptiske ryster i Golfdanmark, når en teknologi som denne rykker ved de klassiske værdier indenfor sporten, så er det primært de positive briller, som de fleste har taget på.
- Det er en god måde for golfbranchen som helhed at skabe et helårsprodukt, lyder det fra udviklingschefen i Dansk Golf Union Jonas Meyer, som fortsætter:
Læs hele historien, der også tager dig med til en lokal tankstation i Egtved som huser ’Lars Vegas Golf’.
Her går du direkte til forsiden af Dansk Golf 1 - med nem adgang til alle bladets artikler