Golfklubberne kan sætte enkelte klubaktiviteter i gang | Golf.dk
Det bliver nu muligt at afvikle bestemte turneringer.

Foto: Jens Morten

Golfklubberne kan sætte enkelte klubaktiviteter i gang

22/04 - 2020 | Dansk Golf Union

For at være i trit med nye retningslinjer fra DIF og DGI, reviderer Dansk Golf Union nu sine anbefalinger, så flere klubaktiviteter kan afvikles.

DIF og DGI udsendte i dag pressemeddelelse vedrørende åbning af udendørsidrætter uden kropskontakt, hvor der anbefales retningslinjer for afvikling af disse aktiviteter.

DIF og DGI anbefaler, at man kan dyrke udendørsidræt i mindre grupper, hvilket vi i golfsporten betragter som værende firebolde. Da DIF og DGI ikke anbefaler, at man kun dyrker idræt med familiemedlem eller fast idrætspartner bør dette fremadrettet heller ikke gælde i golfsporten. 

Derfor udgår anbefalingen om, at man som golfspiller under coronaepidemien kun bør spille med nogen fra egen husstand eller fast spillepartner.

For golfsporten får det yderligere den konsekvens, at man derfor godt kan afvikle klubaktiviteter som fx. klubturneringer og klubber i klubben aktiviteter. Det skal dog være inden for rammerne af de øvrige anbefalinger fra DGU.

 

Se de reviderede anbefalinger her

 

Der kan dog være lokale forhold, som har betydning for anbefalingerne, hvorfor den enkelte golfklub bør overveje retningslinjerne for egne aktiviteter. Det er klubbens ansvar at sikre et set-up, der overholder myndighedernes retningslinjer og det er herefter spillernes ansvar at overholde dem. 

I forbindelse med afviklingen af aktiviteter og brug af klubbens faciliteter er det væsentligt, at den enkelte golfklub samtænker alle disse elementer, som samlet set fortsat skal efterleve forsamlingsforbudet og myndighedernes retningslinjer. Vi får tilbagemeldinger fra flere golfklubber, som oplever mange personer samlet i golfklubben, hvilket vi skal passe på med. 

Ændringerne i DGU’s anbefalinger betyder altså, nogle foreningsaktiviteter kan afvikles, så længe forsamlingsforbuddet over 10 personer kan overholdes, samt at sundhedsstyrelsens anbefalinger om god hygiejne og hensigtsmæssig adfærd efterleves.

 

Særlige overvejelser i forbindelse med turnerings- og aktivitetsafvikling:

 1. Deltagerne bør ankomme til golfbanen umiddelbart før aktivitetens påbegyndelse og køre hjem umiddelbart efter afsluttet aktivitet. For turneringer betyder det bl.a. at velkomst, præmieoverrækkelse og andre sociale samlinger ikke bør finde sted.

 2. Indtjekning, betaling, fælles informationer og resultatformidling bør foregå online.

 3. Registrering af scores bør foregå online, så fysiske scorekort ikke cirkulerer mellem spiller, markør og turneringsledelsen.

 4. Turneringsledelsen skal i turneringsbetingelserne definere hvorledes resultater kan indberettes så fysiske scorekort undgås. Det kunne fx være:

  a. Bruge GolfBox’ Spiller-scoreindtastning
  b. SMS’e sit resultat til turneringsledelsen
  c. Tage billede af sit scorekort (som spiller selv har ført og markør mundtligt godkendt) og sende til turneringsledelsen
  d. Andre kreative løsninger

 5. Turneringer bør afvikles med løbende start så forsamling og ophold i klubben minimeres. Gunstart kan øge risikoen for brud på forsamlingsforbudet, både i forbindelse med ankomst, opvarmning og afslutning af en turnering.

 6. Træningsfaciliteter anpasses i forbindelse med aktiviteten, så de generelle anbefalinger fortsat overholdes.


 

Alle DGU’s turneringsaktiviteter er fortsat aflyst til og med den 10. maj. Hvad der sker herefter er fortsat uvist. DGU følger regeringens og myndighedernes anbefalinger tæt, og særligt forsamlingsforbudet på 10 personer har stor betydning for DGU’s anbefalinger efter den 10. maj. Så snart vi kender de nye retningslinjer for forsamlinger, justerer vi vores anbefalinger, såfremt vi vurderer, der er behov for det.

User Comments:

 • Klubaktiviteter

  30/04 - 2020 | Lars Ibsgaard Clausen

  Lidt kloge ord fundet på nettet: At give nogle mennesker lov til at bryde karantænen svare lidt til at have et hjørne af svømmehallen, hvor man godt må tisse i vandet.

 • Riverne m.m.

  29/04 - 2020 | Jens Andersen

  Læg nu bare de river tilbage Alle over 65 samt overvægtige må ikke spille golf ..åben alt, og betal kontingent tilbage til dem over 65 samt overvægtige. Og lad så det gælde overalt. Så let kan det gøres

 • John Brændgaard

  26/04 - 2020 | Palle Bryld

  Hvad skulle det hjælpe? Så vidt vides må man ikke rive og derefter placere sin bold! Selvfølgelig kan DGU det. Når de kan komme med en anbefaling om forede hulkopper, enddda med et foto, og tillade tællende runde med disse, så kan de også komme med en anbefaling til hvordan det udføres, og ikke mindst hvordan det bør udføres til en tællende runde.

 • Palle Bryld

  26/04 - 2020 | John Brændgaard

  Medbring din egen rive. Den tæller ikke med blandt de 14 jern. Vedr foringer, så tag den med jeres greenkeeper. Det kan DGU jo ikke gøre noget ved.

 • Bunker og hul-foringer medens det står på

  25/04 - 2020 | Palle Bryld

  Er det muligt at indføre en lempelsesmulighed i bunker, nu hvor der ikke er river. Det virker ikke fair, at der i turneringer med løbende start gives de første starter væsentligt bedre betingelser end senere starter. Én ting er at folk ikke river når de har været en tur i bunker, en anden ting er når de ikke kan/må. Ligeledes kunne det være passende med regler for forede hulkopper. Nogle foringer ligger helt oppe i hulkanten, andre 3/5 bold under. I førstnævnte skal bolden nærmest kæles ned i hullet da den ellers ruller op igen, i sidstnævnte er der en reel mulighed for at et veludført put bliver i koppen. Handicapregulering skulle vel helst foregå på ensartet grundlag, og ikke bero på tilfældigheder.

 • Toiletter

  24/04 - 2020 | Lars Bugge

  Smittespredning via toiletter er meget teoretisk, og fordelene ved toiletter mht. håndvask o.a. opvejer langt ulemper. Det er stærkt diskriminerende for kvinder, som får svært ved at gå 18 huller uden at kunne komme på toilettet. Endelig har Covid-19 i Danmark en dødelighed på under 0,2% af samtlige smittede grundet et stort mørketal. Altså; ikke så farlig, som den fremkommer i pressen. Jeg synes, at man er for forsigtig her.

 • Klubaktiviteter

  24/04 - 2020 | Holger Kjeldsen

  Så er vi stille og roligt i gang, det er helt, som det bør være

 • Klubaktiviteter

  24/04 - 2020 | John Brændgaard

  Hvad med at åbne for toiletaktiviteten:)

 • Luk DGU

  23/04 - 2020 | Jens Andersen

  I er totalt inkompetente Vh

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer