Genopstået klub i spil til fornem Idrætspris | Golf.dk
Det er muligt, at banen på Sejerø aldrig kommer til at huse en europatour-turnering, men udsigten er til gengæld i verdensklasse.

Foto: Google Maps

Genopstået klub i spil til fornem Idrætspris

08/10 - 2018 | Henrik Søe

Da golfbanen på Sejerø i 2014 blev pløjet op som følge af uoverenstemmelser mellem klub og udlejer, gik klubbens hårde kerne af medlemmer straks i gang med planerne om at få etableret en ny bane et andet sted på øen.

Det lykkedes at finde et egnet markareal, som var blevet brugt til gæs, og efter en lang sej kamp for at få landzonetilladelse og dispensation fra strandbeskyttelseslinjen - og et års ventetid for at få afgjort en klagesag - kunne Sejerø Golfklub omsider åbne den nye bane i april 2017.

Initiativet i Sejerø Golfklub er nu blevet belønnet med en indstilling til Danskernes Idrætspris, der gives til et projekt, en aktivitet eller initiativ, der på inspirerende vis er med til at styrke, udvikle eller nytænke foreningsidrætten i Danmark.

Med prisen følger 100.000 kroner, og det er mange penge for en lille forening, hvor alle arbejdsopgaver i klubben løses 100 procent af frivillige - også selv om alle folk på arbejdsholdet efterhånden har rundet de 70 år.

- Vi har ikke én lønkrone i klubben, fortæller klubbens kasserer Poul Skals, som snart skal hjælpe sine frivillige klubkammerater med at rykke midlertidigt ud af klubbens klubhus.

Det meste af året har klubbens medlemmer til huse i det slagteri, som hører til jorden, men i næste uge skal grundens ejer, Sejerø Gæs, bruge slagteriet, og så må klubben rykke over i en container for en stund.

Med sin beliggenhed i “Udkants-Danmark” har klubben har været så heldige at kunne søge fondsmidler. Man har blandt andet fået 50.000 kroner af VeluxFondens afdeling for ældre aktive, så der kunne købes en ClubCar med lad, som nu bruges både som arbejdsvogn og almindelig golfbil.

- Og i sommer fik vi så 50.000 kr. i Ø-støtte og 25.000 kr. fra NordeaFonden, så vi kunne købe en ny brugt greenklipper, der er lidt bedre end den gamle. Vi har mange omkostninger på vedligehold af maskiner, og selv om vi i klubben har en pensioneret kemiprofessor på 80 år, som sidder og læser manualerne, så ville det være fantastisk for os med de 100.000 kroner, siger Poul Skals, der også kan berette, at ingen i klubben ved, hvem der har nomineret Sejerø Golfklub til Danskernes Idrætspris. 

Men uanset om man vinder eller ej, håber Poul Skals og resten af klubben på, at nomineringen kan give lidt omtale, så folk igen får øjnene op for, at der findes en golfbane på Sejerø.

- Der er mange, som ikke er klar over, at vi har fået etableret en ny bane herovre, siger han.

Klubben har fra starten nydt stor opbakning fra hovedparten af de blot 340 fastboende indbyggere. En række Sejerø-landmænd hjalp til med at pløje, harve og så græsset. Og da græsset var kommet op, kunne de 65 medlemmer så endelig spille golf på den bane, som de kalder “Danmarks (måske) smukkest beliggende golfbane”.

Samtlige af banens ni huller har udsigt over vandet, og der er kig til både Samsø, Sjællands Odde og Sejerøbugten. Og så betyder det intet, at den med sine bare 1.690 meter aldrig bliver nogen mesterskabsbane. Der er andre ting, der er langt mere vigtige.  

Golfklubben er således Sejerøs eneste organiserede udendørssport på Sejerø, og dermed til glæde for såvel øens indbyggere, sommerhusgæster og turister. Banen havde i 2017 besøg af 150 gæster, hvoraf 48 havde købt en af de to golfpakker, som Sejerø-borgerne har skruet sammen. Den billigste koster 450 kroner og indeholder færgebillet til 1 person - Havnsø-Sejerø og retur, greenfee og træningsbolde, frokost på Restaurant Sejerø eller serveret på banen - samt transport til og fra færgen. Og det var firehundredeoghalvtreds...

- Når der kommer gæster, aftaler vi indbyrdes, hvem der henter ved færgen. Og hvis der er tid, giver vi dem også lige en sightseeing på øen. Vi lægger meget vægt på det sociale, og golfklubben skaber et stort sammenhold på øen. I morges var vi eksempelvis et par stykker, der mødtes for at hejse flaget til ære for Lucas Bjerregaard. Og senere i dag skal vi mødes derude igen for at tage flaget ned igen, siger Poul Skals.

Sejerø Golfklub er den eneste golfklub, der er nomineret i de otte P4-distrikter. Nu skal dommerne afgøre, hvem af de nominerede, der går videre i kampen om prisen, og fra den 5. november kan du stemme på det projekt eller initiativ, som du synes skal have Danskernes Idrætspris. Vinderen afsløres 5. januar 2019 ved tv-showet SPORT 2018.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk