Fynsk klub: Det optimale vil være, at der kommer en rig investor | Golf.dk
HCA Golf Klub er i venteposition.

Fynsk klub: Det optimale vil være, at der kommer en rig investor

23/04 - 2021 | Henrik Søe

I løbet af de næste par år bliver det afgjort, om fremtiden for HC Andersen Golf i Bogense byder på et nyt eventyr - eller om det i yderste konsekvens skal ende med en tragedie.   

Den 78-årige baneejer Finn Gramvad ønsker på grund af sin alder ønsker at afhænde golfbanen i løbet af de næste to år. Et muligt salg gik for nylig i vasken, og selv om nye interesserede investorer angiveligt har meldt sig på banen, ved HCA Golf Klub, der lejer sig ind på banen, ikke om man er købt eller solgt.

Lige nu befinder sig klubben sig dermed i en venteposition, hvor man mest af alt håber på, at der kommer en ny rig golfinteresseret investor ind fra højre, inden uret tikker ud. 
    
- Vi er jo i en situation, hvor Finn er ved at blive gammel, og havde han været 10 år yngre, ville det nok være en anden snak. Han har også investeret i et kulturhus på havnen, og i en alder af snart 80 år er det måske svært at finde energi til at være begge steder på en gang, siger Niels Andersen, der formand i HCA Golf Klub.   

Han erkender, at samarbejdet med Finn Gramvad til tider har været lidt anstrengt, men det er ikke kun negativt.   

- Der er ingen tvivl om, at Finn har et stort hjerte for det her sted, og havde han ikke købt det i sin tid, havde der ikke været en golfbane i dag. Men han er ikke golfspiller, så vi har som klub i løbet af de sidste ti år taget mange initiativer og lavet meget frivilligt arbejde for at udvikle banen. Og i det store og hele er det også gået okay, siger Niels Andersen, som sammen med klubbens bestyrelse længe har arbejdet med muligheden for at overtage banen. 

- Vi har arbejdet med den salgsproces i tre år. Men der er ingen tvivl om, at det optimale for os vil være, at der kommer en investor, som virkelig er interesseret i at drive golfbane. Det er løsning nummer 1 set med vores øjne, for vi er ikke en klub med et stort økonomisk råderum. Vi er cirka 440 medlemmer - hvoraf kun de 340 betaler fuldt seniorkontingent. Så hvis vi skal købe banen - med alt det arbejde, der ligger i driften - bliver banen nødt til at have en realistisk pris, som gør, at vi har en chance for at drive den, fastslår Niels Andersen. 

Finn Gramvad vil have 15 millioner for banen, men prisen skal barberes en tredjedel ned, hvis klubben skal have en chance for at overtage den.  

- Det afspejler ikke markedet, og baner af den størrelse og med det indtægtsgrundlag bliver bare ikke solgt for de beløb i øjeblikket, siger Niels Andersen.  

- Vi kan sammenligne os med vores naboer og gode venner fra Barløseborg, som har været det samme igennem. De har et indtægtsgrundlag, som er en halv million kroner større end vores, og den blev solgt på et noget andet niveau, siger han. 

Klubbens bestyrelse har i samarbejde med en lang række aktører i lokalområdet gjort et stort forarbejde med at undersøge, hvad det koster at drive en golfbane, og som Niels Andersen påpeger, så er det i både kommunens og turistorganisationens interesse, at der bliver ved med at være en golfbane i Bogense.  
 
- Vi har regnet os frem til at, at vi sandsynligvis kan finde 10 millioner, hvis det er det, der skal til, for at banen ikke lukker. Det har vi præsenteret for Finn, men det blev blankt afvist. 

- Det er muligt, at han kan få et par millioner mere for jorden og bygningerne, men hvis han virkelig har et reelt ønske om, at stedet fortsat skal drives videre som en golfbane, så er prisen omkring 10 millioner kroner, siger Niels Andersen.

Klubben, der tidligere hed Gyldensteen Golf Club, har haft erfaring med at drive golfbanen. Klubben overtog driften tilbage i 2009, da den tidligere ejer, greven Frants Bernstorff, gik konkurs. Finn Gramvad kom til og overtog banen i 2012. 

- Vi har lagt et meget realistisk budget ud fra den viden, vi har - og vi har jo selv drevet banen tidligere i to et halvt år, da vi overtog driften fra greven, siger Niels Andersen. 

- Dengang havde vi 100 frivillige til at drive restaurant og så videre. Og vi vil ganske rigtigt spare 400-500.000 i moms og grundskyld, men de forsvinder hurtigt til en greenkeeper og de andre ting, der skal driftes. For vi kan jo ikke have frivillige til at sidde herude fra 8-16 i flere år - hvis vi også samtidig skal forsøge at trække gæster til på en seriøs måde. For det er en nødvendighed med det medlemsgrundlag, som klubben har, siger han.

- Hvis det er løsningen for at skulle kæmpe med en gæld i fem år, så er det nok bedre, vi lader være. 

Fremtiden for HCA Golf Klub og banen i Bogense afhænger altså i første omgang af, at en ny investor har lyst og penge til at overtage nøglerne til anlægget. Hvis klubben igen skal komme på tale som køber, kræver det ifølge Niels Andersen, at der bliver hugget en hæl og klippet en tå: 
 
- Uret tikker for alle parter, og hvis det skulle komme dertil, tror jeg, vi bliver nødt til at stille spørgsmålet til Finn, om han har et reelt ønske om, at der fortsat skal være golfbane. For hvis det er tilfældet, så skal han også give sig lidt. 
 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:3,553,800
 • Unique Visitor:191,751
 • Registered Users:170,248
 • Unregistered Users:31,628
 • Blocked Users:12,476
 • Published Nodes:16,597
 • Unpublished Nodes:327
 • Server IP:10.230.58.22
 • Your IP:3.239.56.184
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:2,285
  • This week:93,279
  • This month:442,156
  • This year:3,554,596

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk