Esbjergs chefgreenkeeper modtager fornem pris | Golf.dk
Det var på DGA’s årsmøde at Morten Terkelsen modtog prisen som Greenkeeper of the year 2019.

Esbjergs chefgreenkeeper modtager fornem pris

27/11 - 2019 | Jakob Schmidt

Få uger efter kåringen som Danmarks bedste golfbane er der igen en pris til Esbjerg Golfklub. Denne gang til klubbens chefgreenkeeper Morten Terkelsen. Han er af brancheforeningen DGA (Danish Greenkeeper Association) blevet udnævnt til greenkeeper of the year. Uddelingen af prisen fandt sted på DGA’s årlige uddannelses uge i november.

- Beslutningen er igen taget ud fra grundlaget om bæredygtig Greenkeeping, loyalitet, og ikke mindst flid igennem mange år. Personen som vi har med at gøre, har i mange år gået forrest for at skabe de bedste rammer, for både klub, spillere, sit personale, og ikke mindst sig selv, udtaler DGA’s bestyrelsesmedlem Nicholas Juul Andersen som uddelte prisen.

Det var en overrasket og glad Morten Terkelsen, der blev kaldt på scenen og hædret af sine kollegaer for sin store indsats i Esbjerg Golfklub.

- Det er altid rart at få ros og når ens kollegaer fra hele landet synes man gør det godt, kan man kun blive stolt og glad for det arbejde man laver i dagligdagen, fortæller Morten Terkelsen.

Også klubbens trænermanager Johannes Eriksen er yderst tilfreds med Mortens fornemme arbejde.

- Udnævnelsen som årets greenkeeper er fuldt fortjent og det er i høj grad Mortens’ fortjeneste at Esbjerg Golfklubs baner de sidste par sæsoner har haft et fantastisk højt niveauMorten sætter en stor ære i sit arbejde og som kollega er det en fornøjelse at arbejde sammen med en person der er så dedikeret og professionel. Jeg er utrolig glad på Mortens vegne og det bekræfter, at vi har det helt rigtige setup omkring klubben og godt rustet til fremtiden, siger trænermanager Johannes Eriksen.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer