En synlig forskel | Golf.dk

En synlig forskel

06/03 - 2016 | Henrik Søe

Synoptik har haft et mangeårigt samarbejde med Dansk Golf Union om at gøre en synlig forskel ude på banen. Turneringen er for golfspillere på alle niveauer, og med deltagelse af golfklubber fra hele landet er det den største turnering for dansk breddegolf. Synoptik Cup er co-sponsoreret af brillemærket Hugo Boss.

Turneringen spilles som en kvalifikationsturnering i form af en rangliste bygget på klubbens eksisterende turneringer. Alle tilmeldte klubbers medlemmer kan spille sig til en placering på en af de fem Synoptik Cup Ranglister og dermed kvalificere sig til klubbens Synoptik Cup hold. Turneringen motiverer klubmedlemmerne til at deltage i så mange af klubbens turneringer som muligt.

Synoptik Cup 2016
I år er det syvende år i træk, vi afholder Synoptik Cup – denne gang med ikke færre end 98 tilmeldte golfklubber. Klubturneringerne løber fra marts til august og de fem landsdelsfinaler foregår 10. og 11. september.

Landsfinalen spilles i år den 2. oktober i Smørum Golfklub.

Sidste år foregik landsfinalen i Aarhus Golf Club, hvor Nordvestjysk Golfklub sejrede foran Nivå Golf Klub og Viborg Golfklub på henholdsvis en flot 2. og 3. plads.

Flotte præmier
Der vil som altid være flotte præmier til de tre bedste hold. Derudover vil alle hole-in-one-slag gennem hele turneringen blive belønnet med et par Hugo Boss-solbriller fra Synoptik. 

 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer