En af landets største proshopper skifter forpagter | Golf.dk
Golfmanager Mads Faber (i midten) byder velkommen til Jan Kejser fra Mitgolfudstyr. Til venstre shopmanager Caspar Andersen.

Foto: Per Pedersen

En af landets største proshopper skifter forpagter

26/11 - 2020 | Pressemeddelelse

Proshoppen i Silkeborg Ry Golfklub, der er en af landets største og mest velassorterede, skifter forpagter i den nye sæson til Mitgolfudstyr.dk, der foruden at sælge online fra webshop også driver proshoppen i Mollerup Golf Club ved Aarhus og udmærker sig med et unikt ’byt til nyt-koncept.’

Ifølge golfmanager Mads Faber har der været flere spændende henvendelser fra interesserede i at drive proshoppen, der hidtil har været drevet af BACKTEE, som for nylig har skiftet ejer.

 -Men det har været vigtigt for os at finde den helt rigtige samarbejdspartner, som både kan bidrage til det gode, lokale klubmiljø og en samlet golfoplevelse i verdensklasse. Vi glæder os derfor meget til, at Mitgolfudstyr bliver en del af SRG-familien og i løbet af februar åbner dørene for klubbens medlemmer og gæster. Det har også været af stor betydning for alle parter, at den dygtige shopmanager, Caspar Andersen, kan fortsætte og med sin erfaring og sit høje serviceniveau være med til at sikre en god overgang til den nye forpagter, siger Mads Faber.

Mitgolfudstyr ser meget frem til samarbejdet med Silkeborg Ry Golfklub og lover at præsentere en række nye produkter for klubbens medlemmer.

 -Det bliver en spændende udfordring for os at overtage shoppen i Silkeborg Ry Golfklub, hvor vi også vil fortsætte klubbens tidligere samarbejde med både BACKTEE og Caspar Andersen som butiksansvarlig. Det er også vor ambition at blive en meget aktiv del af klubben, hvor vi kommer til at deltage i både erhvervsklubben, klubber-i-klubben og på andre niveauer, hvor SRG mener, at vi kan bidrage til at skabe et godt miljø i klubben, siger Jan Kejser, direktør og medejer af Mitgolfudstyr, der også kommer med et helt nyt koncept inden for golfverdenen.

 -Vores ’byt til nyt-koncept’ adskiller sig fra alle andre i markedet, og vi har erfaring for, at det giver god synergi for både klubben og spillerne at have adgang til meget forskelligt udstyr. Mitgolfudstyr ApS tager gerne jeres brugte udstyr med ind i handlen og sælger det online på Mitgolfudstyr.dk, som er en hjemmeside for både brugt og nyt golfudstyr i hele landet, siger Jan Kejser, og bemærker at sortimentet i proshoppen bliver med nye mærkevarer.

 I de seneste fire år har Backtee løftet både omsætning og indretning i den veldrevne greenside proshop i Silkeborg, men efter direktør Thomas Knudsens overtagelse af det fulde ejerskab af Backtee fra Lars Larsen Group har omstruktureringer ført til nyt fokus og dermed opsigelse af forpagtningen af proshoppen. I Ry vil det fortsat være Silkeborg Ry Golfklub selv, der driver en mindre golfshop med det mest nødvendige i forbindelse med klubbens sekretariat.


 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:2,156,748
 • Unique Visitor:142,737
 • Registered Users:161,980
 • Unregistered Users:31,187
 • Blocked Users:12,413
 • Published Nodes:15,889
 • Unpublished Nodes:295
 • Server IP:10.230.58.21
 • Your IP:3.221.159.255
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:5,564
  • This week:80,777
  • This month:299,286
  • This year:2,157,164

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk