DM i Paragolf spilles i Brande | Golf.dk

DM i Paragolf spilles i Brande

13/09 - 2019 | Pressemeddelelse

Dansk Golf Union har i år valgt Brande Golfklub som vært for årets danske mesterskab i Paragolf. Klubben har altid været positiv og inkluderende i deres holdning til golf for spillere med diverse former for funktionsnedsættelse, og da klubben tilmed i år har 25-års jubilæum, var det et naturligt valg for DGU.

Danmarks bedste paragolf-spillere skal dyste om DM-titlen på Brandes fine bane, og klubbens turneringsledelse og de mange frivillige står klar til afholde et helt særligt mesterskab.

Entusiasmen er nemlig stor blandt klubbens medlemmer, og der hersker ingen tvivl om, at afviklingen af DM bliver aldeles fremragende. Det er borgmester Ib Lauritzen i Ikast-Brande Kommune heller ikke i tvivl om.

- Jeg har fået fornøjelsen at byde alle velkommen til Brande og Ikast-Brande Kommune. Og at I er meget velkomne, kan I være sikre på. Vi vil fra byens og kommunens side - og ikke at forglemme - fra alle de frivillige hjælperes side, gøre alt hvad vi kan, for at jeres besøg bliver en god oplevelse, siger borgmester i Ikast-Brande Kommune Ib Lauritsen.

Udover det vigtige mesterkskab der bliver spillet i Brande Golfklub, er borgmesteren heller ikke bleg for at komme med forslag til hvad de deltagende og tilskuerene kan lave efter runden.

- Får I lidt tid til overs, håber jeg, at I vil benytte lejligheden til at vandre lidt rundt og nyde byen. Her kan man opleve en Street Art Festival med fantastiske 3D-billeder samt gavlmalerier og skulle vejen gå forbi den gamle jernbaneremise Remisen Brande, så kig ind i det enestående kultur- og konferencecenter. Jeg håber, at I vil nyde jeres ophold og de gode faciliteter, der er i Brande Golfklub, afslutter Ib Lauritsen.

Brande Golfklubs formand Jette Skott Kristensen, er også glad for at DM skal afvikles i Brande.

- Brande Golfklub kan i 2019 fejre sit 25-års jubilæum, og vi er glade og stolte over, at vi netop i jubilæumsåret har fået muligheden for at afholde Danmarksmesterskabet i Paragolf. Vi ser frem til en fantastisk weekend og håber, at rigtig mange af jer har lyst til at besøge Brande. Vi står klar med en flok frivillige, som vil gøre deres ypperste for at give jer en fantastisk oplevelse, siger Jette Skott Kristensen.

Link til startlisten

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer