Den Gyldne Golfbold for 2020 bliver først overrakt næste år | Golf.dk
Sidste år vandt pigelandsholdet Den Gyldne Golfbold efter holdets guld ved EM i Spanien.

Foto: Kennet Islandi Havgaard

Den Gyldne Golfbold for 2020 bliver først overrakt næste år

30/11 - 2020 | Pressemeddelelse

Sportsjournalisternes Golf Klub har valgt at udskyde beslutningen om, hvem der skal modtage dansk golfs fornemste hæder, Den Gyldne Golfbold.

Det skyldes de aktuelle coronarestriktioner. Vinderen af Den Gyldne Golfbold bliver nemlig valgt på den ordinære generalforsamling i Sportsjournalisternes Golf Klub. Og den har man valgt at udskyde.

Foreningens bestyrelse mener, at man nemmere vil kunne holde en generalforsamling under tilfredsstillende former og i foreningens ånd, når de aktuelle restriktioner er lempet. Det fortæller Michael Lermark, der er formand for Sportsjournalisternes Golf Klub.

- Vi håber, at vi ret tidligt i 2021 kan afholde vores ordinære generalforsamling og der beslutte, hvem der skal have Den Gyldne Golfbold for 2020, lyder det fra Michael Lermark.

Prisen har de senere år typisk været uddelt lige omkring jul og nytår. Nu bliver det altså på et senere tidspunkt, hvor modtageren kan være til stede i Danmark og modtage bolden på et pressemøde.

Michael Lermark glæder sig over, at der tegner sig et enormt stærkt felt af kandidater til Den Gyldne Golfbold.

- Længe lignede det, at det skulle være Rasmus Højgaard. Men så viste Emily Pedersen med sine sejre i Saudi Arabien, at hun også er kandidat og senest har Joachim B. Hansen meldt sit kandidatur med sejren i Sydafrika. Måske dukker der flere op, inden året er omme. Dansk golf står rigtig stærkt på både herre- og damesiden, og det er meget positivt, siger han.

Den Gyldne Golfbold har været uddelt siden 1966, og navne som Iben Tinning, Thomas Bjørn, Søren Kjeldsen og Thorbjørn Olesen er blandt dem, der står på pokalen.

I 2019 gik Den Gyldne Golfbold til det danske pigelandshold, som for første gang nogensinde vandt EM-guld. Andre vindere i nyere tid er:

2018: VM-holdet med Rasmus Højgaard, Nicolai Højgaard og John Axelsen

2017: Lucas Bjerregaard

2016: Søren Kjeldsen og Thorbjørn Olesen (Danmarks hold ved World Cup of Golf)

2015: Søren Kjeldsen

2014: Thomas Bjørn

2013: Emily Pedersen

 

User Comments:

 • Buckhøj

  02/12 - 2020 | Nicki Hansen

  Tak for svar Morten :) Bare lige for god ordens skyld, så ville min stemme helt klart også være på Emily, som det ser ud nu! Syns det er mega sejt det hun har lavet! Men er lidt nysgerrig nu, da jeg i 2017 snakkede med jeres bestyrrelse og fik en noget anden forklaring, end den du kommer med her. Det blev det gjort klart for mig, at det var årets bedste resultat, og ikke resultater. Det må jeg lige høre mere om i en andet forum måske :) Tak for hilsenen :)

 • Nicki

  01/12 - 2020 |

  Det er ikke helt rigtigt. Den Gyldne Golfbold tildeles efter denne ordlyd: Hvert år uddeles prisen "Den Gyldne Golfbold" til den danske golfspiller, som har skabt det største resultat i det forgangne år. Prisen kan gå til både én spiller eller et klub- eller landshold." Det kan godt være et enkeltstående resultat, men også et samlet resultat af mange enkeltstående resultater. F.eks. vil TO sejre nok vægte højere end EN sejr, og FIRE sejre højere end tre. Niveauet af sejre spiller også ind. En sejr i en lille turnering vil typisk vægtes lavere end en 'stor' sejr, og en major naturligvis højere end en 'stor' turnering. Sidste år var niveauet af sejrene i høj grad i spil: Vægtede et europamesterskab højere end en sejr på ET's Q-school eller en sejr på Korn Ferry Tour? Ja, det gjorde det jo så for flertallet af de fremmødte ved generalforsamlingen. For år tilbage vægtedes Anders Hansens sejr i PGA på Wentworth højere end flere sejre på LET samme år for Iben Tinning. Det er klart, at en sejr i US Women's Open til enten Nanna eller Nicole bringer dem ind i kampen og de enkelte medlemmer af Sportsjournalisternes Golfklub vil skulle vurdere om en major hos kvinderne vejer tungere end fire (fem) sejre og en ranglistesejr og to sejre på ET og en lidt større sejr på ET. Det er helt op til den enkelte hvordan han/hun vil stemme, for det er helt demokratisk proces med flertalsafgørelse. Jeg sagde på TV at min stemme vil gå til Emily. Det står jeg ved. Og så i øvrigt held og lykke til Jer allesammen ved US Women's Open. Det vil være vidunderligt hvis 'valget' bliver endnu vanskeligere.... Morten B.

 • Jørgen H Andersson

  30/11 - 2020 | Nicki Hansen

  Er enig i det sagtens kunne vær Emily der skal ha den, I så fald vil det nok være for at vinde Order of Merit så suverænt. Det er nemlig vigtigt at huske at Den gyldne Golfbold, bliver givet til årets bedste enkeltstående resultat, og ikke den samlede sæsons resultater, så om man har vundet 1 eller 10 gange har i teorien ikke den store betydning i den her uddeling:)

 • ikke i tvivl

  30/11 - 2020 |

  der kan vel ikke være så meget tvivl om dette!!! Emily P må være selvskreven til denne titel. det er helt fantastisk hvad hun har bedrevet i 2020

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:2,230,191
 • Unique Visitor:145,318
 • Registered Users:162,214
 • Unregistered Users:31,160
 • Blocked Users:12,415
 • Published Nodes:15,821
 • Unpublished Nodes:300
 • Server IP:10.230.58.22
 • Your IP:3.238.70.175
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:283
  • This week:69,839
  • This month:287,521
  • This year:2,230,621

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk