De grundlæggende regler på green | Golf.dk

De grundlæggende regler på green

29/04 - 2017 | Claus Rødgaard Thomsen

Hvordan må du slå til en bold på green? Hvornår må du give et putt?

Der findes en række grundlæggende regler for spil på green. Henrik Knudsen forklarer her nogle af de allermest elementære, der blandt andet også handler om, hvilken type hjælp, det er tilladt at tage i mod.

 

User Comments:

  • Putte mellem benene

    27/06 - 2017 |

    DGU: Ifølge Regel 16-1e er det ikke tilladt at skræve over puttelinjen, og du må derfor ikke putte mellem benene - http://www.manula.com/manuals/dansk-golf-union/golfreglerne/2016/da/topic/regel-16

  • Putte mellem benene?

    14/05 - 2017 | Ole Aasmoe

    Må man stå på hvilken som helst måde når man putter - fx putte mellem ens egne ben (baglæns)?

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer