De forsvarende mestre går glip af slutspillet | Golf.dk
Finalisterne i danmarksturneringens Santander Division er fundet.

Foto: Henrik Schou

De forsvarende mestre går glip af slutspillet

15/08 - 2020 | Mikkel Ring Christensen

Smørums damer vandt DM for første gang i 2010 og indledte dermed et dynasti i dansk klubgolf. De har vundet syv af de seneste 10 mesterskaber, inklusiv det seneste. 

I 2020 får Smørum ikke hængt guld om halsen, for i gruppespillet ved Santander Divisionen sluttede de på tredjepladsen.

Tredje og sidste runde blev spillet lørdag, og med en sejr over Simon’s ville de forsvarende mestre være garanteret en plads i kampen om medaljer. Mestrene led under fraværet af blandt andre klubbens to største stjerner, Nanna Koerstz Madsen og Emily Pedersen, som spiller på LPGA i Skotland denne weekend. 

Resten af klubbens talenter spillede 6-6 mod Simon’s, som havde taget de tidligere LET-stjerner Iben Tinning og Karen Margrethe Juul med til værtsklubben Helsingør. 

Da Helsingør samtidig slog Hillerød (som måtte undvære Nicole Broch Larsen) med 7-5 i Simon’s, sluttede de to klubber med hver fire point efter de tre spillerunder. Smørums pointhøst blev på tre point, ikke nok til at avancere til medaljespillet. Simon’s damer rykker ud efter kun at have spillet sig til det ene point fra dagens opgør.

Resultatet i øst

I vest får Aalborg og Vejle forlænget sæsonen. Hver havde de tre point inden den tredje og sidste spillerunde, og Aalborg havde ingen problemer med at nedkæmpe Silkeborg Ry i opgøret, der blev spillet i Mollerup.

Efter at have delt pointene i formiddagens foursomes, hentede Aalborg sejre i tre ud af de fire singles for en sejr på 4-8. Det gav en puljesejr, da Vejle kun formåede at spille lige op med Mollerup i Silkeborg Ry.

Det blev Mollerups eneste point i sæsonen, og derfor med klubben i det nordlige Aarhus en tur ned i 1. division. 

Resultatet i vest

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:2,233,612
 • Unique Visitor:145,411
 • Registered Users:162,222
 • Unregistered Users:31,161
 • Blocked Users:12,415
 • Published Nodes:15,822
 • Unpublished Nodes:300
 • Server IP:10.230.58.21
 • Your IP:3.232.133.141
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:3,705
  • This week:73,261
  • This month:290,943
  • This year:2,234,043

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk