Dansk klub vil arbejde aktivt med FN’s verdensmål | Golf.dk
Flere danske klubber arbejder ambitiøst med FN's verdensmål - blandt andet Roskilde Golf Klub og Hørsholm Golf.

Dansk klub vil arbejde aktivt med FN’s verdensmål

25/09 - 2019 | Henrik Søe

FN vedtog i 2015 en række verdensmål, som skal fremme den globale bæredygtige udvikling. Den overordnede mening er ikke tage til at fejl af, men det kan være svært for både menigmand og golfklubber at overskue og arbejde med de 17 verdensmål, 169 delmål og endnu flere såkaldte indikatorer.

Et par ildsjæle fra Roskilde Golf Klub har derfor sig sat sig for at omskrive de relevante verdensmål til golfsprog og arbejde efter dem. Primus motorer i arbejdet er Lars Carlsen og Jan Eriksen, som begge har involveret sig dybt i bæredygtighed og miljøarbejde. 

Denne tankegang er nu bragt ind i Roskilde Golf Klub, hvor Natur- og Miljøudvalget  har opstillet en række ambitiøse mål med udgangspunkt i FN’s Verdensmål - et arbejde bestyrelsen bakker op om.

- Vi har gennem tiden lavet en masse natur- og miljøarbejde i Roskilde, så ideen kom op: Hvorfor bruger vi ikke Verdensmålene som overordnet ramme for vores arbejde? At stoppe sult og fjerne fattigdom er måske ikke de mål, der er nemmest at arbejde efter i en golfklub, så vi kiggede vi på de 17 mål og valgte så de 12 mål, hvor vi som klub kunne se, at vi her kunne gå ind og bidrage til forandringer, forklarer Lars Carlsen, der er en del af golfklubbens Natur- og Miljøudvalg. 

FN’s verdensmål kan måske lyde voldsomt og svært tilgængelige for menigmand, så for Lars Carlsen og Roskilde Golf Klub handler det om at få gjort målene forståelige. 

- Vi forsøger at gøre verdensmålene til hverdagsmål. De skal formuleres, så folk forstår det -  i stil med at man siger nej til en plastikpose i Netto og i stedet medbringer sin egen og meget gerne stofpose. Det skal være en del af folks hverdag, så det bliver en stille og rolige spredning af budskabet, siger Lars Carlsen, der nævner et par områder, hvor Roskilde Golf Klub for alvor vil forsøge at gå i en mere bæredygtig retning.  

- Affald og transport er de helt store syndere i relation til klubbens CO2-balance, så her kigger vi på, hvad kan vi gøre. Vi opfordrer folk til at cykle eller til samkørsel, og vi er gået ind i affaldssortering. Der findes en helt ustyrlig mængde affald i golfklubberne, og cirka 10 procent af det en gennemsnitsdansker producerer pr år lægger klubbens spillere faktisk i klubben. Forstå det, hvem der kan, siger Lars Carlsen, der som et eksempel påpeger, at man ved bænkene på banen vil give spillerne muligheder for at sortere flasker, dåser og almindeligt affald.  

I arbejdet med verdensmålene ligger også overvejelser om energibesparende og CO2-reducerende tiltag. 

- På den positive side er der genbrug, hvor proshoppen er inddraget. Her kommer der i løbet af et år store mængder af papkasser, som kan genanvendes. Vi bruger udelukkende el-buggies, vi er i gang med skifte belysningen på P-pladsen til LED, og så overvejer vi mulighederne for solenergi og jordvarme, siger Lars Carlsen. 

Et af verdensmålene handler om biodiversitet, og også på det område gør Roskilde Golf Klub et stort stykke arbejde. Der opstilles insekthoteller, udlægges arealer som blomstermarker, ligesom plantning af træer indgår i planerne. Træplantning er i øvrigt et emne, som er meget oppe tiden, da træer bliver positivt til CO2-balancen. I Roskilde har man sat sig for at gøre noget inden for mulighedernes rammer, men som Lars Carlsen siger: 

- Vi overvejer, hvad vi kan gøre med træplantning - og har fundet områder, hvor vi kan plante træer, uden at det er til gene for golfspillet. Men skal vi gennem træplantning udligne den CO2-udledning, der kan tilskrives transport til og fra golfklubben, ved at plante træer, så snakker vi om 7.000 træer. Vores chefgreenkeeper Nick gør et kæmpe stykke arbejde for miljøet, men synes ikke lige han kunne finde plads til så mange træer ud fra den betragtning, at vi i forvejen har små 3.000 træer. Men det er interessant at sætte tingene i perspektiv og se på, hvordan vi så kan kompensere. 

Der er fart på Lars Carlsen, når han taler om alle de ting, man kunne gøre i klimaet og bæredygtighedens navn. Roskilde Golf Klub har altså taget 12 af verdensmålene til sig - og han erkender, at det er ambitiøst. 

- Mange store virksomheder har kun fokus på to eller tre af målene, så ja, det har muligvis været i et anfald af ungdommeligt overmod. Men der er frit valg på alle hylder, og som golfklub kan man kigge på, at der er problemer på det og det område, og så fokusere på de to eller tre mål, som relaterer sig hertil, påpeger Lars Carlsen.  

Det store forkromede spørgsmål er så naturligvis, om det overhovedet nytter noget. 

- Betyder det noget om vi i Roskilde udleder 100 tons eller 50 tons CO2? Nej, det gør ikke så stor en forskel, men det er et lillebitte bidrag - og det er med til at sætte en kurs og vise et godt eksempel. Det er vigtigt at huske på, at de små bidrag kan gøre noget godt. Hvis rigtig mange små mennesker gør rigtig mange små ting, så bliver det alligevel til noget. Klubben bidrager til kommunen, kommunen bidrager til regionen, som bidrager til landet, der igen bidrager til det globale. Og det vidunderlige ved verdensmålene er, at du får fokus på det, du laver, siger Lars Carlsen, der har arbejdet med miljø i 35 år - og i dag fungerer som konsulent i bæredygtighed. 

Her bruger han ofte et citat fra Dalai Lama til at understrege, at ingen er for små til at levere en indsats 

- Hvis du synes du er for lille til at gøre en forskel, så prøv at sove sammen med en myg. 

Og uanset om man er en lille eller stor golfklub, så understreger Lars Carlsen, at det er afgørende med nogle ildsjæle i klubben, som kan overbevise bestyrelsen om vigtigheden af at arbejde med klima, miljø, bæredygtighed og verdensmål - og ikke mindst få medlemmerne med på vognen. 

- Dansk golfklubber er i vid udstrækning baseret på frivilligt arbejde, og vi prøver at få medlemmer med ind i arbejdet. Eksempelvis er vi blevet certificeret som bivenlig golfbane og har insekthoteller, og i den sammenhæng har vi ”ansat en receptionist” fra medlemsskaren, som syntes det lød spændende at hjælpe til med insekthotellerne, fortæller Lars Carlsen, der nu ser frem til det videre arbejde med at implementere og arbejde med FN’s verdensmål i Roskilde Golfklub.

- Nu planlægger vi, hvor vi gerne vil være i 2025, så vi har nogle pejlemærker, som vi med jævne mellemrum går ind og vurderer. Har vi nået målet, skal vi speede op eller er der nye gode ideer, som kan gøre det lettere?  Der findes ikke et quick fix. Det er processen, der skal give resultaterne, og selv om det er en floskel, så handler det her om det lange seje træk. 

Dansk Golf Union vil nu med inspiration fra klubber som Roskilde Golf Klub og Hørsholm Golf, der også arbejder ambitiøst med verdensmålene, hjælpe til med at udbrede tankerne.    

- Flere golfklubber har også allerede startet et flot og systematisk arbejde med verdensmålene, og ønsker man at få inspiration fra disse, er man meget velkommen til at kontakte Dansk Golf Union. Så vil vi sørge for at etablere en kontakt. Golfsporten kan ikke redde hele verden på en gang, men man kan begynde i det små. Selv en lille indsats nytter, så det er bare om at komme i gang, siger DGU’s banechef Torben Kastrup Petersen. 

Verdensmålene udgør 17 konkrete mål og 169 delmål, som forpligter alle FN’s 193 medlemslande til helt at afskaffe fattigdom og sult i verden, reducere uligheder, sikre god uddannelse og bedre sundhed til alle, anstændige jobs og mere bæredygtig økonomisk vækst. De fokuserer ligeledes på at fremme fred og sikkerhed og stærke institutioner, og på at styrke internationale partnerskaber.  Læs mere på www.verdensmaalene.dk.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:3,160,402
 • Unique Visitor:177,657
 • Registered Users:166,745
 • Unregistered Users:31,298
 • Blocked Users:12,450
 • Published Nodes:16,325
 • Unpublished Nodes:316
 • Server IP:10.230.58.22
 • Your IP:34.204.185.54
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:9,815
  • This week:97,693
  • This month:406,611
  • This year:3,161,054

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk