Dansk klub bliver testcenter | Golf.dk
Outrup Golfklub har påtaget sig rollen som coronatest-center

Foto: Outrup Golfklub

Dansk klub bliver testcenter

26/02 - 2021 | Henrik Søe

Corona og vinter har i fællesskab lagt lokalerne øde i de fleste danske klubber. I Outrup Golfklub har man derfor valgt at stille klubbens lokaler til rådighed i en større sags tjeneste, så nu kan folk komme og få en kviktest i klubben.  

I starten af januar var det ikke let for borgerne i Varde Kommune at blive testet for corona. Folk skulle enten til Esbjerg eller Ringkøbing-Skjern Kommune for at få en kviktest eller pcr-test. Der var altså et behov for at få nogle testcentre op at køre i kommunen, og her sprang Outrup Golfklub til. 

- Da vi samtidig her i byen har virksomheden Norlax med 200 medarbejdere, som opfordres til at lade sig teste en gang om ugen gav det rigtig god mening, at testcentret blev her i klubben. Vi er glade for at kunne hjælpe med så vigtigt et formål, siger Jakob Holm fra Outrup Golfklub. 

- Outrup er en lille by med 1000 indbyggere, og vi har et godt kendskab til hinanden, så vi tænkte at vi kunne tilbyde vores tomme lokaler og få folk ind i varmen i stedet for at de skulle testes på en rasteplads eller lignende. Så det fik vi hurtigt op at stå i samarbejde med Carelink, siger Jakob Holm. 

Hvor længe klubben skal fungere som kviktest-center vides ikke, men i øjeblikket lægges der i samarbejde med Varde Kommune og Region Syddanmark planer to uger frem. 

- Vi vil gerne blive ved med at hjælpe så længe vi kan, men når der bliver åbnet mere, bliver vi selvfølgelig også nødt til at tage hensyn til vores medlemmer, siger Jakob Holm. 

Kviktestcentret i Outrup Golfklub er åben tre dage om ugen - mandag, onsdag og fredag fra klokken 13 til 18. 

 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:3,159,352
 • Unique Visitor:177,603
 • Registered Users:166,731
 • Unregistered Users:31,299
 • Blocked Users:12,450
 • Published Nodes:16,322
 • Unpublished Nodes:316
 • Server IP:10.230.58.21
 • Your IP:34.204.185.54
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:8,765
  • This week:96,643
  • This month:405,561
  • This year:3,160,004

Klik HER hvis du ønsker at slette alle cookies fra golf.dk