Danmarks nye Pebble Beach | Golf.dk
Efter en større baneomlægning er Korsør Golf Klub nu klar til at åbne fire nye udfordrende huller, der bringer den smukke beliggenhed ved vandet mere i spil.

Danmarks nye Pebble Beach

05/03 - 2019 | Henrik Søe

Korsør Golfklub ligger i et naturskønt område ved Korsør Nor, og flere huller ligger nærmest i vandkanten. Den unikke beliggenhed blev dog aldrig udnyttet optimalt i det tidligere layout, så klubben allierede sig med banearkitekten Philip Spogard, og som et led i en større Masterplan designede han fire nye huller, som på en helt anden og langt mere dramatisk måde inddrager de smukke omgivelser og udfordrer spillerne.

Og klubben er af den klare overbevisning, at projektet er lykkedes til fulde.

- Vi glæder os utrolig meget til at åbne banen, siger formand Poul Møller - ikke mindst med henvisning til den nye række af huller, der løber fra 13. til 16. hul.

Det nye 15. hul løber langs Noret og slutter med en green, der er placeret helt ude i vandkanten, og på forsiden af Korsør Golf Klubs hjemmeside har man tydeligt illustreret, hvordan hullet bugter sig rundt om vandet.

16. hul har allerede fået status som banens signaturhul. På dette nye par 3-hul på cirka 125 meter bliver scenen sat på en høj skrænt, hvorfra teeslaget skal sendes ud over vandet mod en green, der også ligger i vandkanten - med stejle skrænter ned mod vandet. Et hul, som klubben beskriver som et af landets flotteste og mest dramatiske par 3-huller - og som giver mindelser om det nok så berømte 7. hul på Pebble Beach.

Den omfattende omlægning af de fire nye huller er blevet mulig takket være klubbens sponsorer med hovedsponsoren Harboes Bryggeri i spidsen, og hullerne fra 13 til 16 er således - med inspiration fra Augusta National - blevet døbt Harboe Corner.

Hele banen er blevet løftet
Opbygningen af de fire nye huller er langt fra det eneste nye tiltag i Korsør Golf Klub. I det forgangne år har klubben renoveret teesteder, lagt nyt dræn i hele banen, fået nyt sand i alle bunkers, oprenset søer og renoveret vandingssystemet. Derudover har klubhuset også fået en makeover med en overdækket terrasse og ny lounge, ligesom der er bygget en ny flot bro over søen ved hul 18. Samtidig er der også på klubbens 9-hulsbane Harboe Course blevet foretaget en række forbedringer.

Der er med andre ord blevet gået til den i Korsør. Og nu glæder man sig til at vise resultatet af det store arbejde frem.  

- Der er tale om et kvalitetsløft, der gør et besøg i Korsør endnu mere attraktivt, lyder det fra formand Poul Møller, der samtidig roser klubbens medlemmer for at tage del i det store arbejde.

- Vi har et frivilligkorps på 170 medlemmer, og det her projekt har ikke kunnet ladet sig gøre uden de mange frivillige, som har givet en hånd med. Og medlemmerne har generelt været meget forstående og tålmodige, fortæller Poul Møller, der også har været glad for samarbejdet med de myndigheder, der har stået for at godkende de markante ændringer på banen.

Banerenoveringen var første etape i Masterplanen, men klubben har endnu ikke lagt sig fast på, hvornår man går i gang med næste fase.

- Nu er banen fuldstændig klar ud fra det, vi havde planlagt i første etape. Vi har endnu ikke taget stilling til, hvornår vi indleder næste fase, men der kommer ikke til at ske mere i år, siger Poul Møller.

Som et led i det store projekt har Korsør Golf Klub også lanceret en række tilbud på både golfpakker, company days og greenfee. Dem kan du læse mere om på klubbens hjemmeside.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer