Børn spiller golf og hjælper andre børn | Golf.dk
Tre af klubbens ungdomsspillere.

Børn spiller golf og hjælper andre børn

28/06 - 2019 | Pressemeddelelse

Mandag den 2. juni overrakte Køge Golf Klubs Ungdom kr. 100.000,- til Danske Hospitalsklovne. Den store donation er resultatet af det nyligt afholdte arrangement ”Marathongolf”, hvor klubbens ungdomsspillere stod ganske tidligt op for at starte en meget lang golfdag ved solopgang kl. 04:46.

De spillede hele dagen lige til solnedgang kl. 21:32 og fik spillet intet mindre en 1.866 huller, og på den måde, ved sponsorers opbakning, fik de rejst det flotte beløb. 

- Det er noget ganske særligt Køge Golf Klub har gjort ved at få børn til at hjælpe andre børn. Danske Hospitalsklovnes arbejde afhænger 100% af de donationer, vi modtager og denne her er noget ganske særligt, da den er rejst af børn til fordel for andre børn. Og at beløbet skulle nå helt op på den størrelse, er kommet bag på os. Tusinde tak til alle Køge Golf Klubs ungdomsspillere, udtalte direktøren for Danske Hospitalsklovne Kenneth Øhrberg.

Køges borgmester Marie Stærke stod for overrækkelsen af den flotte præmiecheck.

- Dette her er et udtryk for de mange spilleres utrættelige indsats på dagen, men også de mange frivillige, som er initiativtagere og dygtigt gennemfører sådan et event. Som borgmester bliver jeg stolt – og det har klubben bestemt også grund til at være, udtalte Marie Stærke

Formanden for Ungdommen i Køge Golf Klub Henrik Kyst, er både glad på Danske Hospitalsklovnes vegne og har store skulderklap til Ungdommen i klubben.

- I en tid, hvor der er præstationspres både i skolen og i nogen grad også her i klubben, når der skal spilles turneringer, er det vigtigt, at vi også husker på at understøtte den gode udvikling med dannelse og sociale aktiviteter. Vores ”Marathongolf” til fordel for Danske Hospitalsklovne, er et flot bevis på jeres indsats og udvikling - og så gør den ikke kun gavn for jer selv, men også for mange andre børn. Tak for indsatsen og til lykke med resultatet både til jer og til Danske Hospitalsklovne, sagde Henrik til klubbens ungdomsspillere.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer