10.000 bolde stjålet i nordjysk klub | Golf.dk
Ubudne gæster har stjålet op mod 10.000 golfbolde fra rangen i Dronninglund Golfklub

Foto: Dronninglund Golfklub

10.000 bolde stjålet i nordjysk klub

27/08 - 2019 | Henrik Søe

- Det er voldsomt frustrerende. Vi sidder ikke ligefrem og smiler i øjeblikket. 

Sådan lyder det fra Dronninglund Golfklubs formand Bjarne Pedersen efter at klubben har mistet stort set alle klubbens 10.000 rangebolde. 

Ukendte tyveknægte var i sidste uge på spil i perioden fra onsdag til fredag, hvor driving range-boldene på grund af uheldige omstændigheder lå frit fremme. Kortlæseren i boldautomaten gik nemlig i stykker tirsdag sidste uge - formentlig på grund af et lynnedslag. Det betød, at dele af automaten skulle sendes til leverandøren i Sverige for at blive undersøgt nærmere. 

- For at servicere vores medlemmer, som har investeret i et chipkort, valgte vi så at stille boldene frem til fri afbenyttelse. Torsdag var jeg selv deroppe, men bemærkede ikke noget, selv om både min hustru og træneren efterfølgende har sagt, at de synes, at der var færre bolde end normalt. Men fredag eftermiddag fik jeg så et opkald fra en helt ny golfspiller, som fortalte, at der næsten ikke lå flere bolde tilbage på rangen, siger Bjarne Pedersen, som kunne konstatere, at boldene var væk.

- Jeg tror det er et sammenspil af tilfældigheder, og min teori er, at nogen har kørt rundt i området for at se, om der var noget at stjæle. 

De stjålne træningsbolde er hvide Srixon-bolde med klub- og sponsor-logo.

- Man kan kun spekulere i, hvad man kan bruge dem til. Men jeg tror ikke på, at der er nogen, der kan have glæde af dem i Danmark, siger Bjarne Pedersen. 

Værdien af boldene løber op i 40.000 kroner, og klubben er nu i gang med at undersøge muligheden for at få dækket tabet via forsikringen. 

- Det er mange penge for os, hvis ikke vi kan få det dækket, men det værste er næsten frustrationen over, at nogen på den måde kan ødelægge det for os, siger Bjarne Pedersen.

- Heldigvis havde vi et lille lager af nogle gamle gule træningsbolde, som vi har taget i brug, så der er mulighed for at slå til en bold. Men vores forhold er ikke ligefrem blevet forbedret i den seneste uges tid. Skal man forsøge at se lidt lyst på det, så er sæsonen heldigvis ved at gå på hæld. Var det her sket i maj, havde det været mere katastrofalt, siger Bjarne Pedersen, der gerne hører fra andre klubber, der eventuelt skulle have et overskud af træningsbolde, som de ikke bruger.

User Comments:

 • stjålne bolde- hvordan ser de du ?- billede ?

  28/08 - 2019 | Carsten Larsen

  Det er et flot billede fra dronning lund klubben i artiklen. Men egentlig handler det vel om at finde boldene til klubben. Jeg synes i burde have vist et flot billede af en bold med logo og det hele- så man ikke skal lede efter en beskrivelse nede i artiklen.Men så fastholdes læserne jo så meget længere. Vi skal nu heller ikke glemme at golf.dk vil have nogle flere klik på artiklen- derfor skriver de også bare- nordjysk golfklub- i stedet for at skrive dronninglund i overskriften. Og derfor er det godt arbejde af redaktøren.

 • Overvågningscamera

  28/08 - 2019 | Mogens Brix Hansen

  Sæt evt. et overvågningscamera op? Kunne man på en eller anden måde lægge en sporingschip ind i nogle af boldene? Ved at man er begyndt at chippe golfbolde mht. Sporing. Dette er dog på banen. Ved ikke hvor langt signalet det rækker.

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:820,958
 • Unique Visitor:88,528
 • Registered Users:158,126
 • Unregistered Users:31,175
 • Blocked Users:12,364
 • Published Nodes:15,040
 • Unpublished Nodes:261
 • Server IP:10.230.58.21
 • Your IP:3.237.71.23
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:10,199
  • This week:114,682
  • This month:494,867
  • This year:821,138

Hvis du oplever at hjemmesiden er langsommere end normalt, tryk HER for at slette alle cookies fra golf.dk