Til kamp i Gilleleje | Golf.dk

Foto: PR

Foto: Torben Thornæs Andersen

Foto: Torben Thornæs Andersen

Til kamp i Gilleleje

13/06 - 2017 | Torben Thornæs Andersen

Kommer man nord fra ad Sophienlund Alle, kører man lige gennem den imponerende avlsgård, Ferlegård, med kæmpestore stalde og et smukt, hvidt hovedhus a la Morten Korch. Ifølge den lokale ejendomsmægler holdt denne gård i sin tid rekorden som Danmarks dyreste landejendom. Hele 26,5 millioner kroner nåede prisskiltet op på tilbage i 2013, hvor gården sidste gang var udbudt til salg.

I dag har ejeren tilsyneladende lagt salget på hylderne og i stedet kastet sig ud i ferieboligmarkedet, men det er en anden historie. Lige nu udgør gården en prangende portal for alle dem, der har sigtet rettet mod en runde golf i Gilleleje Golfklub. Klubben, der faktisk ligger tættere på Hornbæk og Dronningmølle end den gamle fiskerby, er netop et resultat af et par særdeles gavmilde ejere af Ferlegård og Leidemosegård, der i 1987 valgte at overdrage jordstykker til anlæggelse af en 18-hullers golfbane.

Dermed kunne medlemmerne få deres drøm opfyldt om en ”rigtig” golfbane, for indtil da havde de holdt til på Passebækgård med bare ni huller. Således beriget med ca. 75 hektar nordsjællandsk natur inviterede medlemmerne den erfarne, svenske banearkitekt, Jan Sederholm, til at designe deres nye golfbane.

Resultatet blev en af de mest interessante udfordringer i denne del af golfdanmark, ofte hædret for sine inspirerende greenområder og helt specielle naturrigdom, som har det med at stjæle alt opmærksomheden.

Mere spilbar

Vi er ankommet på selveste arbejdernes kampdag, 1. maj for at teste Sederholms gamle kreation. Den danske forårsblæst har også meldt sin ankomst, så betegnelsen ”kampdag” bliver ekstra betegnende, efterhånden som vi indtager banen. Gilleleje er i forvejen berygtet for sin nådesløse rough og store vådområder, så der er lagt i kakkelovnen til en dag med knyttede næver og golfsolidaritet.

Peter Gram-Rønne, som er klub manager, fortæller, at nye maskiner er indkøbt til at tynde ud i roughen, og på visse huller er halvrough blevet konverteret til semirough for at mildne vejen for den mindre præcise golfspiller.

Middelhandicapperen vil også opleve, at der blevet lidt bedre plads i landingsområdet. Men for lavhandicapperen er udfordringen den samme, siger Peter Gram-Rønne.

Vi har fået anvist teested 58, hvilket også er en ny service fra klubbens side. Tidligere var der frit valg på alle teesteder, men med indførelsen af tal i stedet for farver i 2016, er der skabt mulighed for at tildele spillerne et teested, der svarer til deres handicap. I dag behøver ingen føle sig ramt på forfængeligheden ved at spille fra de tidligere røde klodser. De hedder nu 53.

På en dag som i dag, hvor blæsten går frisk over Esrum Ådal, var det måske her, man skulle have været, for hurtigt udvikler spillet sig til lidt af en overlevelseskamp. Runden starter ellers relativt mildt med et omgængeligt par 5-hul, der doglegger mod højre til en aflang green. En nettopar her bør være inden for rækkevidde.

Et mellemlangt par 3-hul skærper tonen, inden vi når til 3. hul, et af banens store bravournumre, hvor teeslaget skal lægges præcist i et dogleg inden turen går videre over en lille sø til en flad green. Den lille rebus af et par 4-hul er både smuk og taknemmelig og en fin gestus, inden tingene spidser til senere på runden.

 

Harer, mår og vindmøller

Selv om vinden er en hård modstander, har himlen besluttet sig for at formilde vores runde med en klar forårssol, og det virker som om, naturen også nyder de lunere temperaturer. I hvert fald går der ikke længe, før vi har spottet både harer og mår, fasaner og nogle tårnfalke, der cirkler sultne over banens store områder med vildgræs.

På klubbens hjemmeside kan man under punktet ”Natur” finde en naturguide, der udpeger de væsentligste naturrigdomme langs alle 18 huller. Guiden er udarbejdet af et ihærdigt medlem samt to venlige biologer, og giver et sjovt indblik i det landskab, man bevæger sig rundt i. Her kan man blandt andet læse om Esrum Å, der snor sig gennem den østlige del af banen og tiltrækker både Isfugl og Vandstær, og som via afstikkere til søer skaber levesteder for vandplanterne Vandrøllike og Dunhammer.

Vi har dog nok at se til med banen, der fra 6. hul – et krævende par 4-hul lige ind i vinden – for alvor begynder at teste vores evner. Et langt par 3-hul på 188 meter følger efter, hvorefter der bliver doblet op med et 392 meter par 4-hul med nøgle to på kortet. Det er barske løjer.

Hul ni ender tilbage ved klubhuset – eller snarere bagved materielgården, der ligger som en lidt uklædelig industribygning midt i vores ellers fuldendte naturoplevelse. Bag-ni starter ligeledes med en lille svipser, idet 10. hul minder lidt for meget om det minigolfhul, hvor man skal ramme hullet i møllen for at komme videre.

 

Majestætisk afslutning

Heldigvis samler banen sig hurtigt igen og leverer fine oplevelser på stribe. I 2014 inviterede klubben den danske banearkitekt Henrik Jakobsen til at omlægge hul 13, der var hårdt plaget af stående vand. Resultatet blev et nyt hulforløb på hul 14, der samtidig afløste hul 13. Et helt nyt 17. hul – et kort par 3-hul – blev anlagt, hvorved banen har løst de værste problemer med sit våde hjørne ud til Esrum Å.

På vej hjemad stikker 15. og 16. ud som to majestætiske huller, 15. hul takket være et flot vue ned mod en green i tre niveauer, og 16. hul på grund af fairway, der rejser sig som en mur og gør slaget mod green længere, end man tror. Måske endda for langt, hvis du spørger overtegnede.

18. hul leverer en flot finale med sø foran green og udsigt til terrassen, hvorfra medlemmer og gæster kan fælde dom over deres runder og vurdere, om andre mon har mere held med at takle den efter omstændighederne imødekommende 18. green.

Det har været en stor oplevelse at spille Gilleleje, både i forhold til naturen og banens design, også selv om der er skønhedspletter undervejs. Især føles de lange gåture mellem teestederne, hvor man bliver sendt på kryds og tværs af banen, som et lidt unødigt forsøg på at optimere hulforløbet ud fra arkitektens forestilling om den perfekte bane. Det er skidt. Til gengæld bliver man sjældent skuffet, når man endelig når frem. Og det er pointen.

 

Fakta

Navn: Gilleleje Golfklub

Antal huller: 18

Arkitekt: Jan Sederholm

Type: Hedebane med ådalspræg

Greenfee: Hverdage 350 kr. Weekend 450 kr.

 

Derfor skal du spille den

Gilleleje Golfklub er en af Nordsjællands meste varierede spilleoplevelser med inspirerende greenområder og et fantastisk naturliv.

Birdie: Når du ankommer til klubben, får du udleveret en lille pose med udskrevne scorekort, blyanter, tees og baneguide. Samtidig deltager du i lodtrækningen om præmier, f.eks. en gratis frokost.

Bogey: Der mangler en putte green tæt på 1. teested, og de lange afstande mellem teestederne bliver aldrig et trækplaster. Og så er der lige 10. hul …

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer