Debat | Page 2 | Golf.dk

Velkommen til debatten

Husk du skal være logget ind for at deltage i debatten på Golf.dk.

  •  3
    Et par spørgsmål til de nye regler

    05/05 - 2019 | Hans Kristian Pedersen | Last answer: 21/05 - 2019

    Hej alle

    Jeg har et par spørgsmål til de nye regler som jeg undrer mig lidt over hvorfor de er indført.

    Honnøren er nu den med laveste bruttoscore, også når du spiller stableford. Hvorfor? Det vil jo ofte betyde at når en handicap 5 spiller møder en handicap 25 spiller, så vil det jo stort set altid være handicap 5 spilleren der har honnøren. Hvad er ideen med denne ændring? Man kan sige det er ikke så meget et regel-spørgsmål, for reglen er jo enkel nok, men jeg forstår bare ikke årsagen til den?

    Dernæst, muligheden for en lokalregel med at droppe ud til siden ved mistet bold, eller out of bounds, og ind på fairway med 2 strafslag. Hvad hvis den mistede bold ikke er nået frem til hvor fairway starter? Hvor er ens lempelsesområde så? Eller skal man i det tilfælde så tilbage på teestedet og slå ny bold. Der findes da huller hvor fairway er langt ude, især fra back tee, og man tror man kan finde den, men nej.

    • Det kan man sagtens

      21/05 - 2019 | Carsten Nielsen

      Reglen kan ses her: https://www.danskgolfunion.dk/sites/default/files/Standard%20lokalregel%20E-5%2C%20opslag%20v7.pdf

    • Men vil det sige at man ikke

      16/05 - 2019 | Hans Kristian Pedersen

      Men vil det sige at man ikke kan bruge den regel hvis ikke man er nået frem til fairway?

    • Drop

      16/05 - 2019 | Carsten Nielsen

      Hej Hans Kristian Reglen med at droppe ind på fairway bliver anbefalet, fordi den sparer tid - det er ikke noget krav at du skal følge den. Hvis du slår et skidt slag fra tee, der ender out of bounds inden den når fairway, er du nok bedre hjulpet ved at slå en ny bold ud end ved at følge reglen.

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
  •  1
    Caddie

    25/04 - 2019 | Jørgen H. Andersson | Last answer: 16/05 - 2019

    Må en caddie køre i golfbil eller golfscooter??

    • Caddie

      16/05 - 2019 | Ole Haag

      Regel 10.3b(1), første pind siger: (En caddie må) Bære, transportere og håndtere spillerens køller og andet udstyr (også køre en buggy eller trække en trolley). Så Reglerne forhindrer det ikke, men der kan være andre ting i turneringsbetingelser, der gør.

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
  •  1
    Nye regler 2019

    21/02 - 2019 | Thomas Frank Christensen | Last answer: 25/02 - 2019

    DGU lovede at have nye spørgsmål om de nye regler man ku øve sig på i januar, de udsatte det senere til først i februar men der sker intet! Oswald academy har været ude længe! Se så at komme op af hullerne!

    • Nye regler 2019

      25/02 - 2019 | DGU Union Admin

      Kære Thomas, Man har indtil nu skullet vælge hovedmenupunktet Golfreglerne for at komme til den sektion, hvor Regelprøven 2019 har været siden årsskiftet. Vi har nu oprettet et specifikt menupunkt under Golfreglerne direkte til Regelprøven, så det er mere tydeligt, at den er der.

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
  •  0
    "Budget" Launch monitor.

    12/01 - 2019 | Ole Mørk

    Jeg kunne godt tænke mig en launch monitor, men budgettet er slet ikke til Trackman og lign.
    Jeg har set at der er nogle til 2-3000.- bla. "Swing Caddy Launch Monitor SC200" er der nogen der kender til den, og kan det bruges?

    Det er klart at der er en kæmpe forskel på nogle i den prisklasse og de meget dyre, men det ser ud til at den måler længde, sving hastighed mv.

    Er der nogen der har erfaringer med den, eller noget lign.?

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
  •  2
    lempelses-område ved drop på flaglinje

    06/01 - 2019 | Svend Nielsen | Last answer: 01/02 - 2019

    kan man ikke bare droppe en bold på sit valgte punkt for lempelse, og derved undgå at udmåle halvmånen.
    det virker omstændeligt og ikke tidsbesparende med tee i jorden og udmåling med kølle.
    evt. nøjes med at markere punktet med en tee, og så droppe?

    • De nye regler sku spare tid

      01/02 - 2019 | Thomas Frank Christensen

      De nye regler sku spare tid på en runde. For mig havde det været mere tidsbesparende, hvis man i den givne situation sagde, lempelsesområdet er flaglinien og en køllelængde til hver side, uanset hvor langt man går tilbage. Bolden skal lande i lempelsesområdet og så videre mod green!

    • Hvis jeg ellers forstår dit spørgsmål rigtigt, så ...

      20/01 - 2019 | Niels Pein

      jo, det kan man. Det er ikke nødvendigt hverken at markere eller måle noget som helst, bare man dropper det rigtige sted. Så hvis man bare dropper ca. på linien (klart inden for en køllelængde) og holder øje med at bolden ikke hopper/triller fremad, så er alt i orden. Og hvis man markerer referencepunktet med en tee, så kan bolden godt hoppe lidt fremad, bare den bliver bag tee'en. (regel 19-2b)

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
  •  1
    Parkeringsafgift i golfklub

    31/12 - 2018 | Annie Max Madsen | Last answer: 31/12 - 2018

    Er der nogen her, der er medlem af en golfklub, hvor man ud over sit medlemskab også skal betale parkeringsafgift pr. time for at spille på banen ??
    For det skal man fra 1. januar 2019 i både Royal Golf og City Golf.
    Faktisk har jeg aldrig hørt noget lignende!!
    Annie

    • Parkeringsafgift

      31/12 - 2018 | Hans Kurt Winther

      Jeg har spillet rigtig mange golfbaner i DK og i Udelandet og har aldrig været ude for at skulle betale parkeringsafgift for at spille golf. Men det er måske en ny måde at tjene flerer penge på. Jeg er sikker på at det ikke giver flerer golf medlemmer tværtimod.

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Sider