Debat | Golf.dk

Velkommen til debatten

Husk du skal være logget ind for at deltage i debatten på Golf.dk.

  •  0
    Må man flytte en ikke-flytbar forhindring?

    16/07 - 2019 | Peter Strøiman

    Mange baner har en lokalregel hvor, "Alle pæle, plader ... behandles som ikke-flytbare forhindringer, hvorfra lempelse uden straf er tilladt efter Regel 16.1".

    Regel 16.1 siger dog, at der ikke er lempelse uden straf hvis bolden ligger i et strafområde.

    Så hvis bolden ligger i strafområde, og pælen, der markerer strafområdet er til gene, er det så tilladt at flytte den? (hvis den kan flyttes)

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
  •  2
    Så slet dog den nyhedsbrev pop-up

    21/06 - 2019 | Thyge Thygesen | Last answer: 28/06 - 2019

    I forvejen er golf.dk s....irriterende med med alle de links, der partout skal bruge netkapacitet uden nogen som helst nogensinde læser dem. Nu skal man tillige djævles med en endnu mere s....irriterende pop-up om nyhedsbrev. Sig mig ved golf.dk egentlig noget som helst om deres brugere?

    • Det undrer mig

      28/06 - 2019 | Erling Torben Mørk

      At der stadig er nogle, der er så naive, at de tror, de får respons fra Golf.dk. Man kan vist lige så godt slå i en dyne

    • Enig

      25/06 - 2019 | Harry Dalsø

      Slet

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
  •  1
    Banetest uden medlemskab

    11/06 - 2019 | Jesper Vehn Munk | Last answer: 13/06 - 2019

    Hejsa
    Jeg har haft pause fra medlemskab siden nytår grundet studier og økonomi.
    Nu er tiden endelig kommet til at finde en ny klub til fuldtidsmedlemskab og det herlige spil, men...
    Da jeg ikke har et aktivt DGU-kort (kan stadig logge på Golfbox osv.), er jeg ikke spilleberettiget til at prøve de forskellige baner af interesse (3 stk i lokalområdet).

    Er der nogen, der har erfaringer med hvordan man kan gribe det an? Kan man tale med sekretariatet om en dispensation? Eller tage en tur på rangen med pro'en for at bevise niveauet?

    Nogle bud? Eller er det bare lukket land, og jeg må lægge fuldt kontingent, inden jeg kan prøve om banen reelt er noget for mig?

    • Giv dem et kald

      13/06 - 2019 | Jacob Markussen

      Jeg ville da i hvert fald bare gribe knoglen og give dem et kald. Det er de færreste klubber der vil sige nej tak til et potentielt medlem, som de ikke engang skal træne op. Kan kun forestille mig en håndfuld danske klubber som ville være for "fine" til at lade dig spille en "prøverunde".

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
  •  1
    Bold måske i vandet

    23/05 - 2019 | Knud Flemming Madsen | Last answer: 27/05 - 2019

    På et par 3 hul, hvor der slås over vand er der tvivl om bolden er i vandet eller ligger på kanten. Skal der slås en provisorisk bold fra T-stedet, eller kan der slås en provisorisk fra vandkanten? KF

    • Bold måske i vandet

      27/05 - 2019 | Ole Haag

      Hvis en bane har sådanne forhold kan den indføre en lokalregel, som tillader dette (lokalregel B-3: Provisorisk bold for en bold i et strafområde. Da beskrivelsen er lidt omfattende og visse forhold skal være opfyldt, har jeg i stedet valgt at indsætte link til DGU's oversigt over lokalregler (kopier link til din browser): https://www.danskgolfunion.dk/manualer/ogg/2019/da/topic/8b#8B3 Er denne lokalregel ikke indført, er det ikke tilladt i den beskrevne situation.

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
  •  3
    Et par spørgsmål til de nye regler

    05/05 - 2019 | Hans Kristian Pedersen | Last answer: 21/05 - 2019

    Hej alle

    Jeg har et par spørgsmål til de nye regler som jeg undrer mig lidt over hvorfor de er indført.

    Honnøren er nu den med laveste bruttoscore, også når du spiller stableford. Hvorfor? Det vil jo ofte betyde at når en handicap 5 spiller møder en handicap 25 spiller, så vil det jo stort set altid være handicap 5 spilleren der har honnøren. Hvad er ideen med denne ændring? Man kan sige det er ikke så meget et regel-spørgsmål, for reglen er jo enkel nok, men jeg forstår bare ikke årsagen til den?

    Dernæst, muligheden for en lokalregel med at droppe ud til siden ved mistet bold, eller out of bounds, og ind på fairway med 2 strafslag. Hvad hvis den mistede bold ikke er nået frem til hvor fairway starter? Hvor er ens lempelsesområde så? Eller skal man i det tilfælde så tilbage på teestedet og slå ny bold. Der findes da huller hvor fairway er langt ude, især fra back tee, og man tror man kan finde den, men nej.

    • Det kan man sagtens

      21/05 - 2019 | Carsten Nielsen

      Reglen kan ses her: https://www.danskgolfunion.dk/sites/default/files/Standard%20lokalregel%20E-5%2C%20opslag%20v7.pdf

    • Men vil det sige at man ikke

      16/05 - 2019 | Hans Kristian Pedersen

      Men vil det sige at man ikke kan bruge den regel hvis ikke man er nået frem til fairway?

    • Drop

      16/05 - 2019 | Carsten Nielsen

      Hej Hans Kristian Reglen med at droppe ind på fairway bliver anbefalet, fordi den sparer tid - det er ikke noget krav at du skal følge den. Hvis du slår et skidt slag fra tee, der ender out of bounds inden den når fairway, er du nok bedre hjulpet ved at slå en ny bold ud end ved at følge reglen.

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
  •  1
    Caddie

    25/04 - 2019 | Jørgen H. Andersson | Last answer: 16/05 - 2019

    Må en caddie køre i golfbil eller golfscooter??

    • Caddie

      16/05 - 2019 | Ole Haag

      Regel 10.3b(1), første pind siger: (En caddie må) Bære, transportere og håndtere spillerens køller og andet udstyr (også køre en buggy eller trække en trolley). Så Reglerne forhindrer det ikke, men der kan være andre ting i turneringsbetingelser, der gør.

    Deltag i debatten
    Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Sider