Instruktion: Det perfekte grip

Thomas Kiel Larsson viser, hvordan et godt grip skaber fundamentet for et solidt træf

Printer venlig versionSend til en ven

Ugens Tip: Har du et godt greb om golfkøllen? Thomas Kiel Larsson viser dig her, hvordan du får det perfekte grip og dermed et godt træf på bolden

Mange golfspillere har indbygget en kronisk slice i deres spil, og samtidig får de ikke det maksimale ud af deres svingstyrke. En del af forklaringen på problemet kan være, at deres greb om golfkøllen ikke giver dem mulighed for at udnytte deres sving ordentligt.

Det kræver et godt grip at få et solidt træf på bolden, og i dette tip viser Thomas Kiel Larsson, hvordan du kan sikre, at du har det helt rigtige grip.

Hvis du følger instrukserne i denne video og leverer en ihærdig indsats på træningsbanen, skulle du have gode muligheder for at vride endnu flere meter ud af dit sving i 2012, når sæsonen starter for alvor. God træning!

 


Ingen kommentarer til "Instruktion: Det perfekte grip"

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Anders Hansen kom sikkert videre til anden runde af World Golf Championships-Accenture Match Play med en 5 & 3 sejr over koreaneren Kim Kyung-tae
Hansen kom foran allerede på første hul, og derefter blev koreaneren aldrig lukket ind i varmen. Med tre hurtige birdies på 11., 13., og 15. hul sikrede Anders Hansen sig...

Thomas Bjørn måtte skuffende se sig slået i omspil af italieneren Francesco Molinari i første runde af World Golf Championships-Accenture Match Play

Det lignede længe en Thomas Bjørn, der ville spille sig videre til anden runde af Accenture Match Play, men til sidst kom danskeren i problemer og måtte se en tidlig exit i øjnene.   Bjørn, der i dagene op til turneringen havde døjet med rygproblemer og en overgang var tæt på et afbud, fik ellers en god start og var en overgang 2 up. Men så kom italieneren godt igen og fik lukket hullet.
Værd at læse

Ambitionen er at være Danmarks førende golfportal. Vi følger de største stjerner og de kommende stjerneskud. Skriver om de gode rejsemål og det nye udstyr. Lærer dig reglerne og giver dig tips til dit spil.

Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.

Golfnyheder på din hjemmeside

Nu kan du få nyhederne fra Golf.dk på din egen hjemmeside. Hvis du har en hjemmeside og er vild med golf, så har Golf.dk et godt tilbud til dig.

Læs mere her

Annoncer der betaler sig

Golf.dk er uden sammenligning det største golfsite i Danmark og din mulighed for at ramme en rigtig interessant målgruppe.

Læs mere her