Sat op til DM-finaler

Lyngbygaards 18. hul. Er det her DM-finalerne skal afgøres? (Foto: Kai Hartmeyer)
Lyngbygaards 18. hul. Er det her DM-finalerne skal afgøres? (Foto: Kai Hartmeyer)

Printer venlig versionSend til en ven

PÅ BESØG: Stort set alt var perfekt, da Golf.dk besøgte Lyngbygaard forud for weekendens finaler i Nykreditdivisionen.

Til daglig er Lyngbygaard en bane, som den såkaldte ”gennemsnitsgolfer” har stor fornøjelse af. Ikke specielt vanskelig med brede fairways og greens så store, at man har svært ved at undgå dem.

Sådan vil det også være i den kommende weekend, når Danmarks bedste klubhold tørner sammen i kampen om DM. Blot med den forskel, at chefgreenkeeper Jacob Arnkvist vil justere sværhedsgraden, så den kommer helt op i det røde felt:

Det kan han alene gøre med placeringen af pindene på de enorme greens, og det er helt sikkert her, at kampen om DM-pokalerne kommer til at stå.

Vi besøgte banen godt en uge før den kommende weekends finaler. Hos damerne står kampen mellem Sønderjyske Eagles, Odense, Smørum og Hillerød, mens det er Ålborg, Holstebro, Smørum og Furesø`s herrer, der skal kæmpe om guldet.

Modtagelsen
Sekretariatet ligger lige indenfor indgangen til de nye, store moderne klubhus. Vi får en fin
betjening og en flot baneguide hører med til greenfee`n. Det samme gør fri brug af drivingrange.

Træningsfaciliteter
Tip top. Og er man interesseret, så kan der bookes træning ved selveste ”doktor Nyholm.” Her skal dog bestilles i god tid. Den daglige træning har Peter A. Krøyer, der har været tilknyttet Nyholm Golf Academy i tre år.

Banen stand
Perfekt. Selv godt en uge før divisionsfinalerne er den skarp. Dagens pind-placeringer var ikke de
sværeste. Alligevel bliver du hurtigt klar over, at indspil og put er alma og omega for en god score.  Og så er der lige par 3 hullerne. De kan trække tænder ud. Men i det hele taget. Brug baneguiden og kig godt efter flag-placeringen. Der kan være både et og to jerns forskel på det rigtige valg.

Dagens bedste oplevelse
Følelsen af, at spille på en mesterskabsbane. Og så alligevel have mulighed for at komme ind med en god score.

Dagens skuffelse
At jeg ikke kunne spise op, da jeg fik serveret klubbens burger. En særdeles velsmagende HERRE-burger med fritter nok til et mindre selskab.

Bedste huller
2. hul, par 3, ikke ret langt med bunker til venstre, bunkers bag green og sø til højre. Et flot hul, hvor et lige slag er et must.

Og 18. hul, par 5, er et godt og flot afslutningshul med en bred fairway - og dermed helt i orden at man bliver straffet hårdt i roughen, hvis man har slået SÅ skævt. Endelig er green så stor, at der vel nærmest er plads til to-tre parcelhuse!

Mad og drikke
Har jeg været inde på. Der er et fint menukort en hyggelig betjening, og fra den lyse restaurant er der udsigt til 9. og 18. greens. Priserne er ikke afskrækkende.

Det vidste du ikke om klubben
At Thomas Bjørn ikke har spillet banen. Han er en af investorerne, men har endnu ikke haft tid. Da arkitektfirmaet von Hagge, Smelek & Baril i sin tid blev kontaktet, spurgte de, om det skulle være en bane for Tiger Woods og Thomas Bjørn, eller for hr. og fru Pedersen. Svaret var klart: hr. og fru Pedersen. Men ingen tvivl om, at både Bjørn og Woods vil få nok at se til, når banen er sat op til det ultimative. Ligesom den vil være det i weekenden, når den danske divisionselite kommer på besøg.


2 kommentarer til "Sat op til DM-finaler "

Hvem vinder Dm

Hos herrene og damerne
Hvad er jeres bud ?

Aalborg forsvare deres titel

Aalborg forsvare deres titel fra sidste år hos herrene tror jeg.

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Thomas Bjørn styrtede ind i finalevarmen i Qatar, hvor alle fem danskere er med
Hvordan reparerer man en åbningsrunde i +7? Man gør som Thomas Bjørn og leverer en anden runde i -7. Dermed har Thomas Bjørn med en total i par lørdag spillet...

Line Vedel er nederst i finalefeltet i Australian Ladies Masters, men nyder at tage hul på en ny sæson i nye omgivelser

Det var en tom turneringskalender, sult på golf og lysten til at opleve et nyt kontinent, der fik Line Vedel til at kickstarte sin anden sæson på europatouren i Australien og New Zealand. - Jeg vil gerne spille så meget som muligt, og så havde jeg muligheden for at spille her i Australien og New Zealand. Jeg har aldrig været hernede, så det er også fedt at opleve nye lande, fortæller Line Vedel til Golf.dk
Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.

 

 Find din rejse her

Fra gammelt til nyt

Golf er en udstyrssport, og der er ikke noget mere lækkert end at få skiftet det gamle udstyr ud med noget nyt. I Golf.dk’s auktionshal kan du sælge dit gamle udstyr og måske også gøre et kup.

Golfnyheder på din hjemmeside

Nu kan du få nyhederne fra Golf.dk på din egen hjemmeside. Hvis du har en hjemmeside og er vild med golf, så har Golf.dk et godt tilbud til dig.

Læs mere her