Ugens tip: Skru ned for solen

Få det maksimale ud af dine sommerrunder ved at beskytte dig mod solen (foto: Getty Images)
Få det maksimale ud af dine sommerrunder ved at beskytte dig mod solen (foto: Getty Images)

Printer venlig versionSend til en ven

Sommeren er over os, og solen brænder maksimalt igennem lige nu. Nyd den - men tag dine forholdsregler og følg disse gode råd til at skrue ned for solen

Du tee’er ud kl. 11.00 på årets varmeste sommerdag og lader kasketten blive i baggen. Ingen grund til hovedbeklædning. Solen står højt på himlen, så man får den jo ikke i øjnene, tænker du. Solcremen har du efterladt derhjemme, for du er jo hverken blegfis eller kylling. Man skal jo have noget ud af solen, mens den er der. Af samme grund har du iført dig en totalt opknappet og lidt for lille poloshirt og skruet dig ned i et par shorts, der får Søren Lerbys fodboldshorts fra VM i 1986 til at ligne posede piratbukser.

 

Samme aften fremstår du med statsgaranti i festlige rød-hvide farver og kan se frem til et smertehelvede de næste par dage. Og ikke nok med det: Du har også fulgt den sikre opskrift på at øge din chance for at få kræft i huden senere i livet.

 

Det optimale outfit til at beskytte sig mod solen er ifølge Kræftens Bekæmpelse en tæt stråhat og køligt tøj med lange ærmer og bukseben i tætvævet kvalitet. Hvis du tager korte ærmer og bukser på, opfordres du til at smøre dig ind i solcreme med høj faktor for at beskytte dig mod solens farlige stråler.

 

Se de fire hotte tips fra Kræftens Bekæmpelse i faktaboksen til højre.

 

Rigtig god sommergolf!


Ingen kommentarer til "Ugens tip: Skru ned for solen"

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Thomas Bjørn styrtede ind i finalevarmen i Qatar, hvor alle fem danskere er med
Hvordan reparerer man en åbningsrunde i +7? Man gør som Thomas Bjørn og leverer en anden runde i -7. Dermed har Thomas Bjørn med en total i par lørdag spillet...

Line Vedel er nederst i finalefeltet i Australian Ladies Masters, men nyder at tage hul på en ny sæson i nye omgivelser

Det var en tom turneringskalender, sult på golf og lysten til at opleve et nyt kontinent, der fik Line Vedel til at kickstarte sin anden sæson på europatouren i Australien og New Zealand. - Jeg vil gerne spille så meget som muligt, og så havde jeg muligheden for at spille her i Australien og New Zealand. Jeg har aldrig været hernede, så det er også fedt at opleve nye lande, fortæller Line Vedel til Golf.dk
Annoncer der betaler sig

Golf.dk er uden sammenligning det største golfsite i Danmark og din mulighed for at ramme en rigtig interessant målgruppe.

Læs mere her

Værd at læse

Ambitionen er at være Danmarks førende golfportal. Vi følger de største stjerner og de kommende stjerneskud. Skriver om de gode rejsemål og det nye udstyr. Lærer dig reglerne og giver dig tips til dit spil.

Golfnyheder på din hjemmeside

Nu kan du få nyhederne fra Golf.dk på din egen hjemmeside. Hvis du har en hjemmeside og er vild med golf, så har Golf.dk et godt tilbud til dig.

Læs mere her

Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.