Kendisser fik prygl på Pebble Beach
Af Henrik Søe
Det er sin sag at spille Pebble Beach fra de bageste teesteder, når man ikke kan nå de røde klodser i drivet. Men det kan godt lade sig gøre at bryde 100 med handicap 14. Med hiv og sving.
Tiger Woods satte i 2007 uforvarende gang i turneringen "Golf Digest U.S. Open Challenge", da han under U.S. Open på Oakmont Country Club hævdede, at en handicap 10-spiller ikke kunne bryde 100 på en bane, der var sat så svært op.
Siden har det amerikanske golfmagasin hvert år arrangeret udfordringen, hvor tre kendisser og en heldig amatørspiller får lov at prøve kræfter med den kommende U.S. Open-bane fra de bageste teesteder.
I onsdagens udfordring på årets U.S. Open-bane Pebble Beach hjalp en kraftig vind til at gøre udfordringen endnu større.
Det mærkede den 51-årige Peggy Ference, som i konkurrence med 25.000 andre håbefulde amerikanere havde skrevet sig til drømmerunden og en plads i den stjernebesatte firebold. Kvinden fra New Jersey måtte trods et hæderligt handicap på 4,9 sande, at der er forskel på hjemmebanen og Pebble Beach i U.S. Open-forklædning. Ference havde flere steder problemer med at nå de røde klodser fra tee og kom hjem med en score i 119 slag, 48 over par.
- Jeg har stor respekt for PGA Tour-spillerne og det, de kommer ud for, lød det bagefter fra en mørbanket Peggy Ference.
Så gik det bedre for hendes kendte spillemakkere. Skuespilleren Mark Wahlberg (hcp 14) lavede par på det berygtede 18. hul og modbeviste Tiger Woods med en score i 97 slag. Hockeylegenden Wayne Gretzky gik sin runde i 99 (hans berømte trøjenummer), men korrigerede det senere til 100.
Quarterbacken fra Superbowl-vinderne New Orleans Saints, Drew Brees, blev noteret for 102 slag, men football-stjernen, der spiller i hcp. 3, lagde også ud med at sende sit første drive op på taget af et nærliggende spa-hotel - og var otte over par efter tre huller.
De fire spillere kunne ikke klage over de caddies, de havde med rundt på den californiske perle. Peggy Ference fik støtte af Ryder Cup-kaptajnen Corey Pavin, mens PGA Tour-spillerne Rickie Fowler, Bubba Watson og Ricky Barnes var på bag'en for de tre kendisser.
Amerikanske tv-seere kan se højdepunkter fra udfordringen på finaledagen af årets U.S. Open søndag 20. juni.









3 kommentarer til "Kendisser fik prygl på Pebble Beach "
Hvorfor
Bare det var mig, som fik chancen for at spille den bane i den tilstand :D. Hvorfor kan vi ikke få chancen til The Open ???
Pebble
Jeg spillede på en ferie banen fra Gold Tee (5714m) 16. maj i år og roughen er så barsk. Med ingen vind og fra hcp 20 brugte jeg 107 slag.
Dén bane er svær
Ja Det ser så nemt ud:-)
Sidder tit og kikker på de fine breede fairways og roughen på TV. De ser ikke ud til at være et problem, men tror nu også at man bliver overrasket over, hvor svære banerne er hvis man stod der og skulle spille. Hjemmebane er virkelig en fordel inden for golf.
Indsend kommentar