Veteranen, ungdommen og favoritten i front
Af Pressemeddelelse
En yderst velspillende John Davies satte onsdag de øvrige 153 spillere til vægs under første runde af Club La Santa Championship på Nivå Golf
Med blot 63 slag imponerede John Davies på førstedagen af Club La Santa Championship. Efter birdies på de første tre huller, gik han lidt i stå, men 9 tre-taller på banens sidste 10 huller, sendte Davies helt til tops i otte under par.
- Jeg nyder at spille golf, og lad os nu se, hvad de næste dage byder på, forklarede en tilfreds John Davies efter runden, hvor han også løftede sløret for, at det var vigtigt at sætte sine ”juniorer” på plads.
Efter Davies fulgte den lokale Kokkedalspiller, Niklas Nørgaard Møller, der i den grad havde gang i den på banen. Unge Nørgaard Møller, der er amatør, slog boldene så tæt på, at det var en smal sag at lave otte birdies på vej mod en runde i syv under par.
Niklas Møller Nørgaard vandt sidste år en afdeling på ECCO Touren.
Forhåndsfavoritten Jeff Winther indtager tredjepladsen i seks under par. Via tre sene birdies holder han således snor i de førende, og ligger parat til at følge op på sejren på Rømø for blot fem dage siden. Winther er fremme i top-5 på Nordic League, og et godt resultat her på hjemmebanen i Nivå kan bringe ham et stort skridt nærmere Challengetouren næste år.
Nordic Leagues førende spiller, Lucas Bjerregaard, leverede en anonym runde i en under par, og selvom han ikke var helt tilfreds med spillet, så var der noget positivt at tage med.
- Jeg spillede ikke ret godt i dag desværre. Men jeg er fortsat med i turneringen, så det bliver spændende de næste dage.
Lucas Bjerregaard lagde også i sidste uge stille fra land, inden han på andendagen rykkede forbi hele feltet via en banerekord på Rømø Golf Links.
Med til historien onsdag hører det, at eftermiddagsholdet spillede i langt sværere betingelser end de spillere, der i formiddags nød godt af gode vejrforhold. Regnen har silet ned i store perioder i løbet af eftermiddagen og gjort forholdene svære.
