Instruktion: Lyntips til et bedre sving

Simon Holmes har et par gode øvelser, som kan forbedre dit sving med det samme (foto: YouTube)

Printer venlig versionSend til en ven

Ugens Tip: Toptræneren Simon Holmes har et par konkrete små tips, som du kan tage direkte med ud på banen og bruge til at forbedre dit golfsving

Det er ikke altid nemt at indarbejde nye elementer i golfsvinget, når du først står på 1. tee og er klar til at gå i krig. Ofte vil man have en tendens til at falde tilbage på det golfsving, som man stoler på, for at indøve nye detaljer kan hurtigt ende med et par helkiksede slag og masser af frustrationer.

Toptræneren Simon Holmes anbefaler dog alligevel, at du arbejder med dit sving ude på banen. Du skal bare gøre det på den rigtige måde. Der er ingen grund til at fokusere på fem nye ting på én gang.

Holmes' råd til dig er, at du i stedet skal fokusere på en eller to detaljer og have fuld opmærksomhed på disse ting i løbet af dit golfsving. Han giver dig også nogle eksempler på øvelser, som du kan tage direkte med ud på banen og indarbejde med det samme.

Se Simon Holmes' lyntips i videoen herunder.

 


3 kommentarer til "Instruktion: Lyntips til et bedre sving"

Mr. Holmes

Hvis jeg vinder i lotto, vil jeg have 2 måneders træning med ham...
Det mener jeg!!

Mr Holmes

Det lyder og ser sku net ud når han fortæller og demonsterer - hvor svært kan det være - nå det få vi jo nok at se. Men tips og gode råd er der jo nok af så lidt mere end til en weekend at arbejde med.
Super fint !

Gh