Vedel foran verdens nummer to

Suzann Pettersen fik en tung start i Australien. Til gengæld er Line Vedel godt med. Foto: Getty Images

Printer venlig versionSend til en ven

Line Vedel fik godkendt entré i Women’s Australian Open

I det skarpeste professionelle selskab hun endnu har optrådt i, kom Line Vedel fornuftigt fra start i Women’s Australian Open.

Hun leverede en åbningsrunde i 76 slag (+3).  Den score blev sikret med en god slutspurt. Hun var nemlig i +5 efter 12 huller, men med tre birdies på de sidste fem huller rykkede hun op til en placering, som ikke er langt fra finalefeltet.

Line Vedel ligger på 68. pladsen, og det er syv slag fra førstepladsen.

Til gengæld ligger Line Vedel blandt andet foran skandinaviske stjerner som den norske verdenstoer Suzann Pettersen, der ligger på 124. pladsen samt de svenske profiler Sophie Gustafson og Pernilla Lindberg.


Ingen kommentarer til "Vedel foran verdens nummer to "

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Ugens Tip: Har du svært ved at finde de rigtige længder på green? Så kan du få skærpet dit touch med dette tip
Hvis du hører til dem, der kæmper med længderne på green, så er der hjælp at hente. DGU's mentalcoach Michael Pipper er klar med et tip, der både kan...

Seks hold var med, da Samsø var vært ved nyt Danmarksmesterskab

Halstedhus Efterskole i Nakskov kan nu kalde sig Danmarksmestre i golf for efterskoler. Holdet med pro Hans Henrik Larsen som kaptajn vandt med fem point foran Idrætsskolerne Ikast. Det er første gang nogensinde, der afvikles DM for efterskoler.

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.

 

 Find din rejse her

Fra gammelt til nyt

Golf er en udstyrssport, og der er ikke noget mere lækkert end at få skiftet det gamle udstyr ud med noget nyt. I Golf.dk’s auktionshal kan du sælge dit gamle udstyr og måske også gøre et kup.

DGU regelprøven er en del af begynderforløbet for de klubber, der har valgt at deres begyndere skal tage regelprøven online.

Er du allerede golfspiller, men har brug for at få afprøvet din viden om golf regler og etikette, så tag prøven, blot for sjov.

Tag regelprøven

Annoncer der betaler sig

Golf.dk er uden sammenligning det største golfsite i Danmark og din mulighed for at ramme en rigtig interessant målgruppe.

Læs mere her